LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Sektor zaawansowanych usług dla biznesu

GUS: nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w sierpniu o 19,7 proc.

Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w sierpniu br. o 19,7 proc., licząc rok do roku, a wydajność pracy w przemyśle w okresie od stycznia br. do sierpnia tego roku wzrosła o 1,4 proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS podał, że nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w sierpniu br. o 19,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a w porównaniu z lipcem br. wzrosły o 2 proc. Natomiast zamówienia w przemyśle związane z eksportem wzrosły w sierpniu o 24,7 proc. w ujęciu rocznym a w porównaniu z lipcem o 4,2 proc.

Jak poinformował GUS wskaźnik "nowe zamówienia w przemyśle" służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe w wybranych działach przetwórstwa przemysłowego.

"Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, w okresie styczeń-sierpień br. była wyższa niż przed rokiem o 1,4 proc., przy większym o 2,3 proc., przeciętnym zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,6 proc." - podał ponadto GUS.

Zgodnie z danymi urzędu statystycznego dotyczącymi sprzedaży hurtowej, w sierpniu była ona wyższa niż przed rokiem o 12 proc. w tym w przedsiębiorstwach hurtowych wzrosła o 9,3 proc. "W okresie styczeń-sierpień br. sprzedaż hurtowa zwiększyła się w skali roku o 5 proc., w tym w przedsiębiorstwach hurtowych - o 2,2 proc."

GUS przypomniał, że we wrześniu br. ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem. Nieco bardziej korzystne niż w sierpniu są

wskazania jednostek dużych i średnich. Utrzymują się pesymistyczne opinie firm małych i podmiotów mikro.

"Prognozy sprzedaży są nieco lepsze niż w sierpniu. Utrzymują się negatywne oceny bieżącej sytuacji finansowej; prognozy w tym zakresie poprawiły się i są nieznacznie pozytywne. Przedsiębiorcy przewidują niewielkie zwiększenie zatrudnienia i wzrost cen towarów" - wyjaśnił GUS.

Wśród czynników ograniczających działalność firm handlowych we wrześniu br. jako najbardziej uciążliwe przedsiębiorcy wskazują nadal: konkurencję na rynku, koszty zatrudnienia, wysokie obciążenia na rzecz budżetu oraz niedostateczny popyt. W skali roku najbardziej zwiększyła się dotkliwość bariery związanej z niedoborem pracowników, a zmniejszyła - z niedostatecznym popytem.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS: nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w sierpniu o 19,7 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!