GUS: produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła rdr o 2,3 proc.

GUS: produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła rdr o 2,3 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 2,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,0 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem analityków dane GUS nie napawają optymizmem co do dynamiki PKB w III kwartale.

GUS podał, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w lipcu o 2,2 proc. rok do roku, a o 1,1 proc. w porównaniu z czerwcem. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w lipcu wzrostu produkcji w ujęciu rocznym o 1,9 proc. i 1,2 proc. wzrostu w zestawieniu miesięcznym.

W stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu - m.in. w produkcji mebli - o 14,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 14,0 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 11,1 proc., maszyn i urządzeń - o 6,1 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z lipcem 2013 r. wystąpił w 10 działach - m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 13,3 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,1 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 4,2 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 3,7 proc. oraz w produkcji artykułów spożywczych - o 2,3 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 1,8 proc. w stosunku do lipca 2013 r. i spadła o 1,0 proc. w porównaniu z czerwcem 2014 r.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że środowe dane GUS nie wróżą zbyt dobrze dynamice PKB w trzecim kwartale.

"Lipcowe dane nie były jeszcze bowiem +obciążone+ embargiem Rosji na m.in. warzywa i owoce, drób, mleko, nabiał, ryby. Embargo ujawni się już prawdopodobnie w danych sierpniowych i widoczne będzie przede wszystkim w przypadku przemysłu spożywczego. Dodatkowo negatywny wpływ rosyjskiego embarga na i tak bardzo kruche ożywienie w strefie euro może się w dalszej perspektywie przełożyć na zmniejszenie produkcji także w innych gałęziach polskiego przemysłu" - oceniła.

Jej zdaniem w efekcie tempo wzrostu PKB w III kwartale może wyhamować do poziomu poniżej 3 proc. rdr. Według Kurtek istotnie wzrosnąć może natomiast skłonność Rady Polityki Pieniężnej do cięcia stóp procentowych.

"Spodziewam się, że we wrześniu Rada zakomunikuje rynkom finansowym chęć zmiany poziomu stóp i dokona dwóch obniżek po 25 pb - w październiku i listopadzie. Cięcie stóp już na wrześniowym posiedzeniu jest jednak także możliwe" - zaznaczyła.

Wojciech Matysiak z banku Pekao SA uważa, że ostatnie dane z sektora przemysłowego w strefie euro, w tym z Niemiec - największego partnera handlowego Polski, nie dają podstaw do optymizmu przy prognozowaniu przyszłej kondycji krajowego sektora.

"Świadczą bowiem o wyraźnym spadku popytu oraz spowolnieniu aktywności w sektorze. Pewnym wsparciem dla polskich przetwórców może być nieco słabszy złoty, zwiększający konkurencyjność polskich wyrobów na rynkach zagranicznych" - ocenił Matysiak.

W jego opinii, wśród ważnych zagrożeń dla dynamicznej poprawy sytuacji należy wymienić przede wszystkim nasilający się konflikt ukraińsko-rosyjski i ewentualne jego reperkusje w postaci ograniczeń w handlu zagranicznym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!