PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

GUS: spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu

Autor: PAP
21-01-2016 14:41
GUS: spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu 2015 r. były niższe o 0,8 proc. w porównaniu z grudniem 2014 r. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

"Spadek cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej - o 0,9 proc." - podał GUS.

Od stycznia do grudnia 2015 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,2 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. (kiedy również notowano spadek - o 1,5 proc.), a ceny produkcji budowlano-montażowej - o 0,5 proc. proc.(spadek w ub. roku - o 1,2 proc.).

Ze wstępnych danych Urzędu wynika, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w 2015 r. spadły w stosunku do roku poprzedniego o 2,2 proc, najbardziej - o 3,9 proc. - obniżyły się w górnictwie i wydobywaniu. Ceny w sekcji "przetwórstwo przemysłowe" obniżono o 2,6 proc. Wzrosły natomiast ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 0,7 proc. oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja - o 1,2 proc.

Urząd szacuje, że w grudniu 2015 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 0,8 proc. niższe niż przed rokiem. Największy spadek cen zanotowano w górnictwie i wydobywaniu - o 7,1 proc., w tym w górnictwie rud metali (o 13,5 proc.) oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) (o 5,3 proc.).

Ceny w przetwórstwie przemysłowym obniżono o 0,7 proc.; najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 14,3 proc.). Niższe były też m.in. ceny produkcji metali (o 2,6 proc.), odzieży (o 1,2 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (po 1 proc.), wyrobów z metali (o 0,9 proc.), napojów (o 0,8 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 0,6 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 0,3 proc.).

Ceny produkcji artykułów spożywczych, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych oraz mebli były zbliżone do cen z grudnia 2014 r. Wyższe były natomiast m.in. ceny produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 0,3 proc.), urządzeń elektrycznych, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (po 0,8 proc.), produkcji maszyn i urządzeń (o 1 proc.), wyrobów tekstylnych (o 1,1 proc.), wyrobów farmaceutycznych (o 1,7 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 2,6 proc.), pozostałego sprzętu transportowego (o 3,1 proc.) oraz papieru i wyrobów z papieru (o 3,9 proc.).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


89 667 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 229 330 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 708 750 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP