GUS: w lipcu br. inflacja wyniosła -0,7 proc.

GUS: w lipcu br. inflacja wyniosła -0,7 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu tego roku spadły o 0,7 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w czwartkowym komunikacie.

Z zaprezentowanych danych wynika, że największy wpływ na spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym miały obniżki opłat związanych z transportem (o 7,0 proc.), niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 1,7 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 4,5 proc.). Obniżyły one wskaźnik inflacji odpowiednio o 0,64 pkt proc., 0,41 pkt proc. i 0,24 pkt proc. "Wzrosty cen związanych z mieszkaniem (o 0,7 proc.), a także zdrowiem (o 2,5 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt proc. i 0,13 pkt proc." - podał GUS.

Z komunikatu wynika, że ceny żywności obniżyły się w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,2 proc. wobec wzrostu o 0,1 proc. w czerwcu br. "Najbardziej potaniały warzywa (o 9,3 proc.), masło (o 2,0 proc.), owoce (o 1,8 proc.) i mąka (o 1,6 proc.)" - napisano.

Dodano, że tańsze niż w czerwcu br. były artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" - przeciętnie o 0,3 proc. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili także za tłuszcze roślinne oraz mięso. "W lipcu br. ceny pieczywa oraz ryb i owoców morza pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w czerwcu br. płacono natomiast za cukier (o 4,1 proc.), ryż (o 0,4 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,2 proc.)" - czytamy w komunikacie.

W lipcu br. ceny napojów bezalkoholowych podrożały przeciętnie o 0,1 proc. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za wody mineralne lub źródlane (o 0,6 proc.), soki owocowe i warzywne (o 0,5 proc.), a także herbatę oraz kakao i czekoladę w proszku (po 0,4 proc.). Obniżyły się natomiast ceny kawy (o 0,5 proc.).

Z kolei ceny wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Zanotowano natomiast nieznaczny spadek cen napojów alkoholowych o 0,1 proc.

Urząd statystyczny wskazał, że w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej w lipcu br. ceny obuwia obniżyły się o 3,5 proc., a odzieży - o 2,1 proc.

Z kolei ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym w czerwcu br. "Na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem pozostały opłaty za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci (o 0,7 proc.), usługi kanalizacyjne (o 0,3 proc.) oraz zaopatrywanie w wodę (o 0,1 proc.). Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.)" - wskazano.

"Ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym w czerwcu br. Podrożała energia cieplna (o 0,1 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za opał (o 0,2 proc.) oraz gaz (o 0,1 proc.)" - dodano.

Z danych wynika też, że potaniały urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,3 proc.), meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,2 proc.), a także artykuły włókiennicze (o 0,1 proc.).

"W lipcu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 1,5 proc.). Więcej należało zapłacić za wyroby farmaceutyczne (o 2,5 proc.). Podrożały także usługi stomatologiczne (o 0,2 proc.) oraz szpitalne (o 0,1 proc.). Ceny usług lekarskich, urządzeń i sprzętu terapeutycznego oraz usług sanatoryjnych utrzymały się na poziomie obserwowanym w czerwcu br." - podał GUS.

Wzrost - o 1,0 proc. - odnotowano też w przypadku ceny w zakresie transportu. "Podrożały samochody osobowe (o 1,9 proc.). Więcej niż przed miesiącem płacono także za paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,2 proc., w tym za benzynę - o 2,6 proc., przy spadku cen oleju napędowego - o 1,3 proc. i gazu ciekłego - o 0,8 proc.) oraz usługi transportowe (o 0,6 proc.)".

Podwyżka nastąpiła też w przypadku opłat związanych z łącznością - o 1,6 proc. "Nowe oferty usług internetowych przełożyły się na wzrost cen usług telekomunikacyjnych (o 1,6 proc.). Odnotowano wzrost cen sprzętu telekomunikacyjnego (o 0,3 proc.). Mniej niż w czerwcu br. płacono natomiast za usługi pocztowe (o 0,9 proc.)" - czytamy.

Wyższe były też ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą, które w porównaniu z czerwcem br. wzrosły o 0,7 proc.

"Sezonowy wzrost popytu na usługi turystyczne wpłynął na podwyżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 3,8 proc., w tym za granicą - o 5,9 proc., a w kraju - o 1,0 proc.)" - wynika z danych GUS.

Droższe niż przed miesiącem były gazety i czasopisma (o 1,5 proc.) oraz bilety do kin, teatrów i na koncerty - o 0,2 proc. "Mniej niż w czerwcu br. płacono za artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego (o 2,0 proc.) oraz usługi związane z rekreacją i sportem (o 1,6 proc.) - wskazano.

GUS odnotował też spadek cen sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego - o 0,3 proc. oraz książek - o 0,2 proc. "W lipcu br. opłaty związane z edukacją były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1 proc.. W tej samej skali wzrosły w tym okresie ceny w restauracjach i hotelach" - czytamy w komunikacie.

"Spośród innych towarów i usług, w lipcu br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za ubezpieczenia (o 0,2 proc.), a także usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne oraz w zakresie opieki społecznej (po 0,1 proc.). Obniżyły się natomiast ceny artykułów do higieny osobistej i kosmetyków (o 0,2 proc.)" - dodano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!