GUS: wzrost PKB w 2017 roku o 4,6 proc. według szacunku

GUS: wzrost PKB w 2017 roku o 4,6 proc. według szacunku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2017 roku o 4,6 proc., po wzroście o 2,9 proc. w 2016 roku - podał szacunkowo Główny Urząd Statystyczny.

Dane GUS wskazują, że w 2017 roku popyt krajowy wzrósł o 4,7 proc., zaś inwestycje wzrosły o 5,4 proc.

Ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści szacowali, że w 2017 roku polska gospodarka urosła o 4,4 proc., popyt krajowy wzrósł o 4,4 proc., a inwestycje wzrosły o 3,6 proc.

Poniżej dane szacunkowe o PKB za 2017 r. oraz za 2016 r.:

  2017 2016
     
PKB 4,6 2,9
wartość dodana brutto 4,3 2,8
spożycie ogółem 4,2 3,4
--spożycie indywidualne 4,8 3,9
akumulacja brutto 6,4 -1,9
--nakłady na środki trwałe 5,4 -7,9
popyt krajowy 4,7 2,2

"Wtorkowy wstępny szacunek wzrostu PKB w 2017 r. jest bardzo pozytywną informacją, choć oczywiście nie jest niespodzianką" - stwietrdziła minister finansów Teresa Czerwińska.

Resort dodał w komunikacie z 30 stycznia, że głównym czynnikiem wzrostu była konsumpcja prywatna, która zwiększyła się o 4,8 proc. - najwięcej od blisko 10 lat.

"Sprzyjało temu kilka czynników: wyjątkowo dobra sytuacja na rynku pracy, realizacja programu Rodzina 500 + oraz bardzo dobre nastroje konsumentów. Pozytywny wkład we wzrost PKB miały również nakłady inwestycyjne" - wskazała, cytowana w komunikacie, szefowa resortu finansów.

Jak podkreślono, wzrost gospodarczy jest tzw. wzrostem inkluzywnym, czyli takim, z którego korzystają wszystkie grupy społeczne.

"Świadczy o tym zdolność gospodarstw domowych do zwiększania swoich wydatków oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Dynamicznie rośnie fundusz płac, maleje bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec grudnia 2017 r. wyniosła 6,6 proc. Tak niskiej stopy bezrobocia nie notowano od 26 lat. Spadek stopy bezrobocia obserwowany jest we wszystkich województwach. Skala zmniejszania bezrobocia w Polsce jest wyższa niż średnio w UE, dzięki czemu Polska obecnie należy do siedmiu państw członkowskich UE o najniższej stopie bezrobocia" - wyjaśniła Teresa Czerwińska.

"Wyniki gospodarki w 2017 r., w tym w IV kw. 2017 r., stabilna sytuacja budżetu i jego bezpieczeństwo wynikające z uszczelnienia systemu podatkowego stanowią dobry punkt wyjścia do wzrostu gospodarczego w 2018 r." - podsumowała minister Czerwińska.

Efekt wzrostu inwestycji


"Wzrost inwestycji był przede wszystkim efektem wzrostu inwestycji publicznych, podczas gdy w pierwszych trzech kwartałach roku inwestycje prywatne (zwłaszcza inwestycje dużych przedsiębiorstw) wciąż rozczarowywały. Korzystnie na wzrost konsumpcji oddziaływała poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, która sprzyjała wzrostowi dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych" - napisali w komentarzu analitycy z banku Pekao SA.

"W 2018 r. oczekujemy dalszego przyspieszenia tempa wzrostu inwestycji przy pewnym wyhamowaniu tempa wzrostu konsumpcji" - dodano.

Analitycy banku szacują, że wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,8 proc. "W oparciu o dane za cały 2017 r. szacujemy tempo wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2017 na ok. 5,0 proc. rdr (zakładając, że dane za poprzednie kwartały nie uległy rewizji)" - wskazali analitycy.

"W ostatnim kwartale ubiegłego roku spożycie gospodarstw domowych wzrosło o ok. 4,7 proc. rdr, a inwestycje zwiększyły się o ok. 11,8 proc. rdr" - poinformowali analitycy. Ich zdaniem optymizmem napawa przyspieszenie tempa wzrostu inwestycji w IV kwartale 2017 do dwucyfrowych poziomów, co daje nadzieje na kontynuowanie ożywienia inwestycyjnego także w 2018 r.

Dane szansą dla złotego


"Wstępne dane o tempie wzrostu polskiego PKB w całym 2017 roku pokazały 4,6 proc. - powyżej naszej prognozy i konsensusu na 4,5 proc. oraz wyniku 2,9 proc. za 2016 r. Inwestycje wzrosły o 5,4 proc. po spadku o 7,9 proc. w 2016 r. i była to największa pozytywna niespodzianka w dzisiejszych danych. Wzrost konsumpcji prywatnej o 4,8 proc. był zgodny z oczekiwaniami. Szacunek za cały 2017 r. był istotną wskazówką odnośnie tempa wzrostu gospodarczego w IV kw. ubiegłego roku. Wygląda na to, że był to kolejny kwartał z tempem wzrostu powyżej oczekiwań" - wskazali analitycy BZ WBK.

Ich zdaniem, dynamika PKB w IV kw. implikowana z danych całorocznych to nieco ponad 5 proc. przy założeniu braku rewizji danych za I-III kw., najprawdopodobniej w przedziale 5,1-5,3 proc. wobec 4,8 proc. oczekiwanych przez nich przed wtorkowymi danymi.

"Inwestycje mogły wzrosnąć o 11,8 proc., co jest wyraźnym odbiciem z 3,3 proc. za III kw. To przyspieszenie miało miejsce obok dość wyraźnego negatywnego wkładu zapasów. Szacujemy, że konsumpcja prywatna wzrosła w tempie blisko 5 proc., co było powszechnie oczekiwane. Naszym zdaniem, wkład eksportu netto do wzrostu PKB był prawie neutralny. Zakładamy, że klimat gospodarczy pozostanie pozytywny w 2018 r. Te dane widzimy jako szansę złotego na wolniejsze oddawanie zysków z ubiegłego tygodnia" - ocenili analitycy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS: wzrost PKB w 2017 roku o 4,6 proc. według szacunku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!