XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Hahn: Polska przykładem w wydatkowaniu środków UE

Hahn: Polska przykładem w wydatkowaniu środków UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jest zdecydowanie największym beneficjentem funduszy UE i pod względem wykorzystania pieniędzy przykładem dla innych - powiedział komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. W piątek KE przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską ws. inwestowania środków UE.

"Polska jest zdecydowanie największym beneficjentem funduszy UE i pod względem wykorzystania pieniędzy pokazowym przykładem dla innych. Polska na przykład zdecydowała wraz z nami zwielokrotnić wysiłki we wsparcie gospodarki. W kończącym się okresie finansowania było na to wydane 4 mld euro, w nowym okresie będzie to 18 mld euro (...) i jestem pewien, że to silnie przyczyni się do dalszego rozwoju kraju" - powiedział Hahn na konferencji prasowej w Brukseli.

Jak zauważył KE negocjuje Umowy Partnerstwa ze wszystkimi 28 krajami członkowskimi, a umowy te są umowami "parasolowymi" dla funduszy strukturalnych: funduszu rozwoju obszarów wiejskich, funduszu rozwoju regionalnego, funduszu społecznego, funduszu spójności i funduszu rybołówstwa.

"Gdy wszystko razem podliczymy (dla wszystkich krajów UE), mówimy o inwestycjach rzędu 450 mld euro na okres 2014-2020" - podał komisarz. Zaznaczył, że nacisk w inwestycjach z funduszy strukturalnych zmienił się z inwestycji w infrastrukturę w kierunku wsparcia gospodarki.

Umowa Partnerstwa to dokument uzgadniany przez Komisję Europejską i kraje członkowskie, określający główne kierunki inwestowania środków unijnych z funduszy strukturalnych w latach 2014-2020.

Polska otrzyma z budżetu UE ok. 119,5 mld euro. Na tę sumę składają się pieniądze: z Polityki Spójności - ok. 82,5 mld euro, Wspólnej Polityki Rolnej - ok. 32,1 mld euro oraz ok. 5 mld euro w ramach takich programów jak np. Horyzont 2020 czy Erasmus.

Polska jako pierwsza przekazała projekt Umowy Partnerstwa do KE (10 stycznia), a jej negocjacje z KE rozpoczęły się 5 marca. Umowę taką Komisja przyjęła już wcześniej dla Danii i Niemiec. Wraz z Polską KE przyjęła też w piątek umowę dla Grecji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hahn: Polska przykładem w wydatkowaniu środków UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!