XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Handel chce mniejszych stawek za płatności bezgotówkowe

Handel chce mniejszych stawek za płatności bezgotówkowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komitet Handlu przy Krajowej Izbie Gospodarczej zdecydowanie przychylił się do zaprezentowanej przez NBP propozycji redukcji stawek opłat interchange zakładający stopniowy spadek opłat do średniej wartości krajowych stawek w UE.

Zdaniem Waldemara Nowakowskiego, przewodniczącego Komitetu Handlu przy Krajowej Izbie Gospodarczej niezwykle wysokie opłaty za transakcje bezgotówkowe uderzają bezpośrednio w akceptantów kart czyli handel detaliczny, co zgodnie z badaniami Polskiej Izby Handlu ma ogromny wpływ na jego rentowność.

Polska Izba Handlu na początku 2012 roku przeprowadziła wśród 4 400 sklepów badanie, w wyniku którego wyraźnie wykazano jak dużym kosztem dla detalisty są koszty związane z akceptacją kart płatniczych: Średnie MSC (Merchant Service Charge - całość opłat akceptanta, których 84 proc. stanowi opłata interchange) - 1,91 proc., udział transakcji bezgotówkowych w sprzedaży: 11,9 proc. z tendencją rosnącą nawet do 36 proc., udział MSC w marży handlowej : 12,30 proc., MSC i inne opłaty z tytułu akceptacji kart płatniczych jako składowa wszystkich kosztów ogółem: nawet do 2,60 proc. kosztów sklepu, łączny koszt akceptacji kart płatniczych stanowi nawet do 0,21 proc. wartości obrotu sieci.

- Tak wysokie koszty oprócz uderzenia w rentowność handlu, oddziałują na konsumenta, który w praktyce odczuwa je jako ograniczenia w dostępie do transakcji bezgotówkowych - nie wszystkie jednostki handlowe decydują się na udostępnienie klientom płatności bezgotówkowych, a wiele z nich definiuje minimalną kwotę od jakiej można płacić kartą, co oprócz uciążliwości dla klientów przekłada się na mniejszy obrót tych punktów - wyjaśnia Waldemar Nowakowski.

Dlatego też Komitet Handlu przy Krajowej Izbie Gospodarczej zdecydowanie przychylił się do zaprezentowanej przez NBP propozycji redukcji stawek opłat interchange zakładający stopniowy spadek opłat do średniej wartości krajowych stawek w UE (w chwili obecnej jest to ok. 0,7 proc. wartości transakcji) poprzez cykliczne ich obniżanie w Polsce w latach 2012-2016, przy czym pierwszy spadek opłaty interchange byłby bezwarunkowy i większy od pozostałych, a kolejne spadki byłyby warunkowe w zależności od spełnienia określonych warunków ekonomicznych. Czytaj więcej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Handel chce mniejszych stawek za płatności bezgotówkowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!