Hausner: w lipcu RPP rozważy scenariusze polityki pieniężnej

Hausner: w lipcu RPP rozważy scenariusze polityki pieniężnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

RPP rozważy w lipcu różne scenariusze prowadzenia dalszej polityki pieniężnej - powiedział członek RPP Jerzy Hausner. Jego zdaniem polityka stabilizacji stóp procentowych służy gospodarce, a tempo wzrostu PKB rzędu 4 proc. jest możliwe w tym i 2015 roku.

"Uważam, że tempo wzrostu PKB rzędu 4 proc. (w tym i przyszłym roku - PAP) jest nie tylko oczekiwane, nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne do tego, żeby rozwiązywać problemy społeczne, tworzyć przestrzeń dla bardziej zaawansowanych form działalności gospodarczej" - powiedział w środę dziennikarzom Hausner.

Ocenił, że kryzys rosyjsko-ukraiński negatywnie oddziałuje na dynamikę polskiej gospodarki. "Nie jest to jednak dzisiaj bardzo mocno odczuwalne oddziaływanie. Mimo to uważam, że tempo wzrostu PKB rzędu 4 proc. jest możliwe - w tym i w 2015 roku" - podkreślił.

Hausner zapowiedział, że w lipcu Rada Polityki Pieniężnej rozważy różne scenariusze prowadzenia dalszej polityki pieniężnej i poinformuje, który uważa za bazowy.

Zaznaczył, że RPP przez dłuższy czas prowadzi politykę stabilizacji stóp procentowych, a to - jak podkreślił - dobrze służy polskiej gospodarce. "Dziś nie potrafię powiedzieć, czy my odejdziemy od tej polityki, czy ją podtrzymamy. Po otrzymaniu lipcowej projekcji rozważymy różne możliwe scenariusze, które są związane z polityką EBC, a także te związane z dynamiką konfliktu ukraińsko-rosyjskiego oraz które wynikają z napływu kolejnych miesięcznych danych" - powiedział.

Europejski Bank Centralny obniżył w czerwcu referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów została obniżona o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc. Stopa kredytu została obniżona o 35 pb do 0,40 proc. Analitycy oczekiwali, że stopa referencyjna zostanie obniżona o 15 pb do 0,10 proc., depozytowa o 10 pb do minus 0,10 proc., a stopa kredytu o 15 pb do 0,60 proc.

Hausner odniósł się też do ostatniego umocnienienia się złotego. "Nie orientujemy się na żaden poziom kursu walutowego. To, że złoty się umacnia, samo w sobie nie jest żadnym problemem, ani podstawą do decyzji (RPP - PAP). Nie przesadzajmy z tymi konsekwencjami. Trzeba poczekać i nie oczekiwać, że NBP będzie reagował na zmianę kursu złotego. Mamy płynny reżim kursowy. To bardzo dobrze służy polskiej gospodarce i nie widzę powodu do niepokoju tylko dlatego, że złoty się umacnia" - powiedział.

Hausner nie wykluczył odejścia RPP od polityki forward guidance (komunikowanie otoczeniu, jaką politykę pieniężną zamierza prowadzić bank centralny - PAP) w lipcu.

"W zeszłym miesiącu zasygnalizowaliśmy, że będzie istniała potrzeba wybrania momentu, w którym odejdziemy od komunikowania się z rynkami. To było bardzo dobre, korzystne w pewnej fazie cyklu rozwojowego naszej gospodarki, ale nie można na stałe utrzymywać takiego sposobu działania i komunikowania" - wyjaśnił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hausner: w lipcu RPP rozważy scenariusze polityki pieniężnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!