LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Sektor zaawansowanych usług dla biznesu

Hollande: Francja chce z Polską tworzyć UE jutra

Obrona zarówno Wspólnej Polityki Rolnej UE, jak i funduszy spójności; doroczne polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe i wzmocnienie współpracy gospodarczej - to niektóre deklaracje, jakie padły podczas piątkowej wizyty prezydenta Francji Francois Hollande'a w Polsce.

Słowa Hollande'a zostały dobrze przyjęte przez polityków wszystkich opcji, poza Solidarną Polską. Podczas jednodniowej oficjalnej wizyty francuski prezydent spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem, a także marszałkami Sejmu i Senatu: Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem. Wygłosił przemówienie podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów oraz wziął udział w forum gospodarczym. Po południu spotkał się także z szefem SLD Leszkiem Millerem. Wieczorem Bronisław Komorowski przyjął Hollande'a na uroczystej kolacji.

Jednym z wiodących tematów wizyty stał się unijny budżet na lata 2014-20. Z polskiej i francuskiej strony padały deklarację nowego otwarcia w naszych relacjach, a Hollande podkreślał, że Polska zajęła należne jej miejsce: wielkiego kraju, przed którym jest przyszłość.

Po porannym spotkaniu z polskim prezydentem Hollande zadeklarował, że Francja będzie wspólnie z Polską działać w sprawie nowych ram finansowych UE, bronić budżetu opartego o zasadę solidarności i nie przeciwstawiać sobie polityki rolnej i polityki spójności. Bronisław Komorowski przyjął tę deklarację z satysfakcją.

Wraz z prezydentem Francji do Polski przybyła delegacja przedstawicieli biznesu znad Sekwany. Hollande ocenił, że stosunki gospodarcze między Polską a Francją nie są tak rozwinięte, jak polityczne; zaznaczył, że sytuację tę można skutecznie zmienić. Opowiedział się za współpracą w dziedzinie badań naukowych i technologii, gospodarki wodnej, medycyny i energetyki.

Komorowski podkreślał, że Polska jest atrakcyjnym, stabilnym miejscem do inwestowania. Wyraził przekonanie, że nowy początek, który jest związany z osobą nowego prezydenta Francji, będzie odnowieniem starej, dobrej przyjaźni i współpracy polsko-francuskiej.

W późniejszym wystąpieniu w Sejmie Hollande zapowiedział, że Francja dołoży wszelkich starań, aby Polska mogła dołączyć - kiedy sama podejmie taka decyzję - do strefy euro. W kontekście przyszłego unijnego budżetu opowiedział się za obroną zarówno Wspólnej Polityki Rolnej UE, jak i funduszy spójności.

Hollande podkreślił, że Polska powinna w pełni uczestniczyć w pracach nad przyszłością unii ekonomiczno-walutowej, a Francja i Polska muszą połączyć swoje siły m.in. po to, aby rozwiązywać problemy strefy euro.

Dużą część swojego wystąpienia Hollande poświęcił relacjom polsko-francuskim; zadeklarował, że chce im nadać nowy impuls. Temu służyć mają doroczne polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe; najbliższe, jak zapowiedział, odbędą się na początku roku 2013. Prezydent Francji opowiedział się też za konkretyzacją współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego (Polska, Francja, Niemcy).

Deklaracja wspólnego działania Polski i Francji na rzecz zwiększenia środków na Wspólną Politykę Rolną i politykę spójności w nowym budżecie UE padła też po spotkaniu Hollande'a i premiera Tuska.

Tusk mówił, że nasze kraje mogą skutecznie działać na rzecz szybkiego uchwalenia budżetu - oszczędnego, dobrze skonstruowanego i akceptującego wyższe środki dla WPR i polityki spójności.

Prezydent Francji zapowiedział z kolei, że podczas najbliższego szczytu UE poświęconemu budżetowi trzeba "przyjrzeć się" wszystkim jego elementom; w szczególności - mówił - chodzi o rabaty, z jakich korzystają niektóre kraje. Hollande dodał, że Polska jest jednym z tych krajów, z którymi Francja "chce pójść naprzód szybciej, niż z innymi, aby tworzyć jutrzejszą Unię Europejską".

Leszek Miller po spotkaniu z Hollande'em poinformował, że podczas rozmowy z francuskim przywódcą poparł stanowisko polskiego rządu dotyczące negocjacji nad nowym wieloletnim budżetem UE. "Przedstawiłem panu prezydentowi nasz punkt widzenia na stosunki polsko-francuskie, ale zacząłem od gratulacji, albowiem przemówienie, które dzisiaj prezydent Francji wygłosił (w Sejmie), zwłaszcza te części dotyczące Europy, strefy euro, bardzo nam odpowiadają" - powiedział polityk. Szef SLD Leszek Miller uważa, że Hollande jest sojusznikiem Polski w sprawie nowego, wieloletniego budżetu UE.

Po południu prezydenci Polski i Francji wzięli udział w polsko-francuskim forum gospodarczym. Przedstawiciele francuskiego rządu i wielkiego biznesu przekonywali, że przykład Francji pokazuje, iż decyzje o wielkich inwestycjach powinny zapadać w czasie kryzysu, a polski program jądrowy jest właśnie taką decyzją.

Obaj prezydenci mówili podczas forum o potrzebie nadania silnego impulsu stosunkom, przede wszystkim gospodarczym. Jako obszary dalszego zacieśniania współpracy wskazywali energetykę i obronność.

Potwierdzenie partnerstwa polsko-francuskiego; najważniejsze zdanie dotyczyło polityki spójności jako fundamentu rozwoju Europy i gwaranta jej bezpieczeństwa - tak wystąpienie Hollande'a w Sejmie skomentował poseł PO Andrzej Halicki.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił z kolei, że choć wizja Europy - PiS-u i francuskich socjalistów - jest inna, to w wystąpieniu prezydenta Francji były interesujące fragmenty i jest o czym z Francuzami rozmawiać.

W wystąpieniu Francois Hollande'a usłyszeliśmy to, co chcieliśmy usłyszeć: nasze wspólne interesy będą bronione - ocenił z kolei poseł PSL Stanisław Żelichowski.

Wystąpienie Hollanda skrytykował jedynie lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem powinno ono budzić w Polsce niepokój, a propozycji harmonizacji podatków w ramach UE nasz kraj powinien powiedzieć zdecydowane "nie".

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hollande: Francja chce z Polską tworzyć UE jutra

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!