HSBC: w maju spadek wskaźnika PMI dla Polski

HSBC: w maju spadek wskaźnika PMI dla Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik PMI dla Polski w maju spadł do 52,4 pkt. z 54,0 pkt. w kwietniu - podał HSBC w poniedziałkowym komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit. To najniższa wartość od pięciu miesięcy.

HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Z poniedziałkowego raportu, opracowanego przez firmę Markit na zlecenie HSBC wynika, że w maju wskaźnik PMI odnotował poziom powyżej neutralnego progu 50.0 ósmy miesiąc z rzędu, sygnalizując ogólną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Jednak - jak wynika z raportu - wskaźnik PMI spadł czwarty miesiąc z rzędu, tym razem do wartości 52,4.

- Cztery spośród pięciu komponentów głównego wskaźnika odnotowały spadek w stosunku do kwietnia, wyjątkiem był subindeks zapasów pozycji zakupionych. Mimo tego wskaźnik PMI pozostał powyżej średniej z badań długoterminowych, która wynosi 50,2 - czytamy w komunikacie HSBC.

- Zgodnie z trendem rejestrowanym od października 2014 roku wielkość produkcji w polskim sektorze przemysłowym wzrosła, jednak w tempie najsłabszym w tym okresie wzrostów. Ten sam trend był widoczny w przypadku liczby nowych zamówień - dodają autorzy raportu.

Zwracają też uwagę, że maju, mimo słabszego wzrostu wielkości produkcji i liczby nowych zamówień, utrzymał się wyraźny wzrost poziomu zatrudnienia.

- W maju ponownie odnotowano poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym, jednak ożywienie w gospodarce spowolniło. Wielkość produkcji i liczba nowych zamówień wzrosły w najwolniejszym tempie od października ubiegłego roku. Jeśli chodzi o liczbę nowych zamówień, od początku roku tempo wzrostu spowolniło czwarty miesiąc z rzędu. Liczba nowych zamówień eksportowych oraz aktywność zakupowa także wzrosły w wolniejszym tempie. W połowie II kwartału odnotowano także spowolnienie wzrostu poziomu zatrudnienia, jednak z perspektywy danych historycznych pozostał on solidny. Jeśli chodzi o ceny, to w maju mimo wysokiego kursu dolara koszty produkcji wzrosły tylko nieznacznie, a ceny wyrobów gotowych ponownie zarejestrowały spadek - podsumowuje raport.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!