XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Huebner o unii bankowej: dobre porozumienie dla państw spoza strefy euro

Huebner o unii bankowej: dobre porozumienie dla państw spoza strefy euro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przyłączenie się do unii bankowej może stać się atrakcyjne dla Polski - oceniła przewodnicząca komisji PE ds. rozwoju regionalnego Danuta Huebner po głosowaniu ws. nowych zasad likwidacji banków. Jej zdaniem regulacje zawierają wystarczające zabezpieczenia.

We wtorek europosłowie przegłosowali rozporządzenie ws. jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM), który jest drugim filarem unii bankowej, a także dyrektywę w sprawie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (BRRD). Wraz z dyrektywą dotyczącą systemów gwarantowania depozytów, przepisy te w zasadzie zamykają prace nad unią bankową, którą rozpoczął wspólny nadzór bankowy Europejskiego Banku Centralnego. Do podpisania i ratyfikowania została jeszcze umowa międzyrządowa regulującą transfer i uwspólnotowienie składek we wspólnym funduszu upadłościowym.

Unia bankowa obejmuje kraje strefy euro; mogą też do niej przystąpić kraje spoza eurolandu.

Jak oceniła Huebner w komunikacie, podobnie jak w przypadku innych pokryzysowych reform, w przyjętych dokumentach zapewniono sprawiedliwe traktowanie państw członkowskich spoza strefy euro. Z tego powodu - jej zdaniem - osiągnięte porozumienia są sukcesem.

"Jestem bardzo zadowolona, że dla państw członkowskich spoza strefy euro, takich jak Polska, regulacje zawierają wystarczającą ilość zabezpieczeń i gwarancji równego traktowania. Przyłączenie się do unii bankowej może stać się atrakcyjne dla Polski" - oświadczyła Huebner.

Podkreśliła, że Polska i inne kraje UE spoza strefy euro, gdyby przystąpiły do unii bankowej, uczestniczyłyby w procesie podejmowania decyzji dotyczących banków znajdujących się na ich terytorium. "Dodatkowo, w razie potrzeby, bylibyśmy w stanie uzyskać wsparcie finansowe dla naszych banków. Biorąc to wszystko pod uwagę, uważam, że z punktu widzenia uczestnictwa w unii bankowej to są dobre rozporządzenia dla Polski, tworzące warunki dla łagodniejszego wejścia naszego kraju do strefy euro" - oceniła Huebner.

Dodała, że zostało też zagwarantowane bardziej sprawiedliwe traktowanie tzw. państw goszczących. Chodzi o kraje, które "goszczą" banki-córki instytucji finansowych z siedzibami w innych krajach. Takie banki stanowią ponad 60 proc. sektora bankowego w Polsce.

"W przypadku planów grupowej restrukturyzacji i likwidacji, gdzie państwo macierzyste banku oraz państwo goszczące nie są w stanie dojść do porozumienia, odpowiednie organy obu stron będą mogły zwrócić się do Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego z prośbą o rozstrzygnięcie spornej kwestii. Zatem ryzyko podejmowania decyzji przez banki macierzyste na niekorzyść banków goszczących, zostanie zmniejszone" - wyjaśniła Huebner.

Zdaniem szefowej komisji PE ds. gospodarczych i monetarnych, liberalnej europosłanki Sharon Bowles, atrakcyjny dla krajów spoza euro jest większy fundusz, z którego może pochodzić pomoc. "Rozmiar wspólnego funduszu upadłościowego byłby większy niż krajowy fundusz mniejszego kraju" - powiedziała. Dodała, że do tego dochodzi "relatywne bezpieczeństwo", choć zauważyła, że kraje muszą rozważyć, "jak czują się z utratą suwerenności" w nadzorze bankowym.

Z kolei zdaniem chadeka Gunnar Hoekmarka, który był sprawozdawcą dyrektywy BRRD, logiką unii bankowej jest rozwiązywanie problemów wspólnej waluty. Uważa on, że kraj powinien najpierw przystąpić do strefy euro, a potem do unii bankowej.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier podkreślił, że dla krajów spoza strefy euro "drzwi są otwarte" i że nie ma dla nich terminu przystąpienia do unii bankowej. Zastrzegł, że kraje te będą miały te same prawa i obowiązki, co pozostali członkowie unii.

"To do każdego kraju należy decyzja, którą podejmie w oparciu o stabilność własnego systemu bankowego i tego, czy jest zainteresowany przyłączeniem do unii bankowej, czy nie" - powiedział Barnier. Jak zaznaczył, po wtorkowym głosowaniu zasady wspólnej restrukturyzacji i likwidacji banków są już znane, a zasady wspólnego nadzoru były znane już wcześniej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Huebner o unii bankowej: dobre porozumienie dla państw spoza strefy euro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!