III WKG - forum rozwoju regionów i współpracy z sąsiadami

 III WKG - forum rozwoju regionów i współpracy z sąsiadami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dużej rangi wydarzenie w życiu makroregionów wschodniej Polski, ważne forum wymiany idei, myśli i spotkań, także z przedstawicielami biznesu, samorządu i polityków z krajów sąsiednich, miejsce do wzajemnego poznania i nawiązania kontaktów - tak określali III Wschodni Kongres Gospodarczy, jaki rozpoczął się dziś w Białymstoku, jego gospodarze.

Tegorocznemu kongresowi towarzyszy hasło: Po pierwsze Wschód! Europa - Polska - Region.

- Przed nami dwa dni, ponad 30 debat i spotkań oraz imprez towarzyszących, z udziałem zarejestrowanych 1300 uczestników - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator WKG, wydawca m.in. miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl. - To zaświadcza, że mamy do czynienia z największym, ale i z najciekawszym tego typu wydarzeniem w Polsce Wschodniej.

Kongres nabiera wagi w aktualnym kontekście politycznym za naszymi wschodnimi granicami, dlatego zastanawiać się m.in. będziemy, jak budować w tych warunkach dobre relacje gospodarcze, mówił prezes Kuśpik.

„Wschodni Kongres Gospodarczy to forum bardzo wartościowe i potrzebne. Białostockie spotkania stają się kluczowym miejsce debaty o szansach i problemach Polski Wschodniej, podkreślając znaczenie tej części kraju w polskim życiu gospodarczym oraz w wymiarze międzynarodowym - od takich słów rozpoczął przesłanie do uczestników Kongresu prezydent RP, Andrzej Duda. Odczytał je doradca prezydenta, Marek Dietl.

W liście prezydent RP podkreślił, że cennym aspektem kongresu jest sposobność do wspólnej refleksji nad wyzwaniami tej części Europy, na które rzutuje w szczególności sytuacja na Ukrainie.

„Spojrzenie z Białegostoku pomaga również lepiej zrozumieć, jak ważnym zadaniem jest zrównoważony rozwój kraju. Przyszłość RP, społeczna spójność i życiowe perspektywy Polaków zależne są od tego, czy uda nam się zniwelować różnice rozwojowe, jakie w dużym jeszcze stopniu dzielą Polskę Wschodnią z niektórymi innymi regionami” -  napisał Andrzej Duda.

Wskazał m.in. na potrzebę trwałego uzdrowienia rynku pracy w makroregionie wschodnim, zapewnienie stabilnego zatrudnienia za godziwą płacę, konsekwentną rozbudowę infrastruktury transportowej, aby przyciągać inwestorów i zwiększyć mobilność pracowników.

Jak zaznaczył, „liczę, że odpowiedzią na ważne problemy Polski Wschodniej stanie się również przygotowywany właśnie przez rząd program mieszkaniowy Mieszkanie+.”

Prezydent Andrzej Duda podkreślił też m.in., że szanse dla tej części kraju upatruje w promowaniu przedsiębiorczości, w szczególności wśród młodych ludzi. Szczególnie, że region „może pochlubić się silnymi ośrodkami akademickimi i wybitnymi absolwentami uczelni.”

W liście prezydent RP przypomniał, że podczas niedawnego spotkania z młodymi przedsiębiorcami z branży start-upów złożył deklarację wspierania promowania polskiej innowacyjności za granicą. „Pragnę również, aby laureatami Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP częściej niż dotychczas były firmy mniej znane opinii publicznej, a które z sukcesem rozwijają się na rynku lokalnym lub regionalnym”.

Pismo do uczestników III Wschodniego Kongresu Gospodarczego wystosowała także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która doceniając znaczenie Kongresu dla dyskusji o rozwoju wschodnich ziem Polski, poinformowała o działach kierowanego przez nią resortu. To. m.in. aktualizacja Narodowego Programu Zatrudnienia pod kątem zapewnienia większego wsparcia dla osób znajdujących się w trudniej sytuacji na rynku pracy, w tym przede wszystkim długotrwale bezrobotnych i osób młodych. Podziękowała także przedsiębiorcom, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki, zwłaszcza we wschodnim makroregionie Polski.

Dziękując za przyjęcie zaproszenia, Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego, powitał oficjalnych gości, w tym z Litwy, Białorusi, Ukrainy a także z krajów Azji Wschodniej.

- Choćby z racji położenia, powinniśmy pogłębiać współpracę z naszymi wschodnimi sąsiadami - powiedział.

Zobacz więcej:
Marszałek woj. podlaskiego: po pierwsze Wschód

Jak zauważył Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, dzięki zarówno wysiłkowi inwestycyjnemu, ale i akcjom promującym, w tym WKG, województwo podlaskie staje się bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Przykładem jest to, że amerykańska firma Standard Motor Product przeniesie do Białegostoku część produkcji.

Zobacz więcej:
Prezydent Białegostoku odwołuje się do filmowego klasyka

Gości powitali także: Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski oraz Witold Karczewski - prezes Izby Handlowo-Przemysłowej w Białymstoku, wiceprezes zarządu Contractus.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!