Ile Polskę będzie kosztował Brexit?

Ile Polskę będzie kosztował Brexit?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

500 mln euro rocznie - nawet o taką kwotę może wzrosnąć roczna składka naszego kraju, jeśli Wielka Brytania faktycznie wyjdzie z UE - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

To przewidywany koszt łatania dziury w unijnym budżecie - wynika z obliczeń "DGP".

Ale Brexit - pisze gazeta - może oznaczać co najmniej cztery scenariusze finansowe dla całej Europy. Dwa zakładają uzupełnienie ubytków po roku 2020 przez cięcia lub zwiększenie składki. Jeden dopuszcza, że Londyn wcześniej wychodzi ze Wspólnoty i negatywne skutki pojawią się już w obecnej perspektywie.

Kolejny wariant przewiduje zmianę zasad tworzenia unijnego budżetu w przyszłości. I to bez względu na to, czy Królestwo opuści Unię, czy nie.

Dodatkowo realizacja Brexitu oznacza w praktyce konsekwencje dla polskiego przemysłu i biznesu, o czym portal wnp.pl na bieżąco informuje.

Część polskich przedsiębiorców działających w Wlk. Brytanii patrzy na swoją przyszłość w tym kraju w czarnych barwach - boi się m.in. dodatkowych obostrzeń w handlu z innymi krajami. Są też jednak i tacy, którzy widzą potencjalne korzyści związane z Brexitem, licząc m.in. na nowe rynki zbytu.
Czytaj więcej:
Polski biznes w Wlk. Brytanii: od strachu po nadzieje na nowe rynki po Brexicie

Po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii stawiane są liczne pytania o przyszłość Unii oraz kształt jej polityk, w tym polityki klimatyczno-energetycznej.

Zdaniem Ilony Jędrasik, policy officer z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, na razie pewne jest głównie to, że zmieni się arytmetyka podejmowania decyzji w ramach Unii. Osłabi to głos państw Europy Środkowo-Wschodniej, głównie Polski, dążących do zmniejszenia regulacji wchodzących w skład pakietu klimatyczno-energetycznego. Czytaj więcej:
Mocniejsza czy słabsza? Jaka polityka klimatyczno-energetyczna UE po Brexicie

Z tym, że wynik referendum w Wielkiej Brytanii odbije się szerokim echem na całym świecie, zgadza się również prof. Konrad Świrski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, prezes Transition Technologies. Jego zdaniem Brexit może sporo namieszać w europejskiej polityce klimatycznej. Na ten moment należy wziąć pod uwagę trzy scenariusze, o których czytaj tutaj:
Co Brexit oznacza dla polskiego sektora energetycznego?

O tym, że z rozprzestrzeniającej się mody na niezależność państw Unii Europejskiej trzeba wyciągnąć wnioski, również dla polityki energetycznej - mówił dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. Czytaj więcej:
Brexit a sprawy węgla i prądu

Ważnym punktem polityki Wielkiej Brytanii było redukowanie emisji CO2, głównie poprzez odchodzenie od węgla, wspieranie energetyki jądrowej i rozwój źródeł gazowych oraz rozwój instalacji wiatrowych offshore. Zdaniem dr Joanny Maćkowiak- Pandery, szefowej Forum Analiz Energetycznych (FAE), można więc założyć, że na forum unijnym zabraknie głosu wspierającego budowę energetyki jądrowej i gazowej, natomiast wzmocni się głos krajów, które wspierają budowę źródeł odnawialnych. Czytaj więcej:
Brexit energetyce obojętny czy jednak nie?

Sytuacją po Brexit-cie analizują również producenci i dystrybutorzy stali, choć w tej branży skutki referendum na Wyspach mogą okazać się pozytywne. Czytaj więcej:
Prezes HIPH: Brexit nie zaszkodzi producentom stali, a może nawet pomóc

Jakie będą z kolei skutki Brexitu na polską gospodarkę? Resort finansów uspokaja:  wpływ Brexitu na polskie PKB w tym i przyszłym roku może być nieznaczny, może spaść o 0,1- 0,2 punktu procentowego. Czytaj więcej:
MF: wpływ Brexitu na polskie PKB - niewielki

Również przedstawiciele Ministerstwo Rozwoju uspokajają, że w związku z Brexitem Polsce na razie nie grozi żaden scenariusz dotyczący zmniejszenia puli środków unijnych przyznanych jej na lata 2014-2020. Czytaj więcej:
MR: na razie nie grozi nam zmniejszenie puli pieniędzy UE

Jednak decyzję Brytyjczyków boleśnie mogą odczuć zadłużeni we frankach. Ekonomiści uważają, że obecnie trudno ocenić wpływ Brexit-u na sytuację frankowiczów; wiele może zależeć od polityków, także unijnych, oraz szwajcarskiego banku centralnego. Czytaj więcej:
Jaki będzie wpływ Brexit-u na sytuację frankowiczów?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ile Polskę będzie kosztował Brexit?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!