XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Indeksy na Wall Street z nowymi maksimami

Indeksy na Wall Street z nowymi maksimami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Amerykańska giełda zainaugurowała tydzień od wejścia indeksów na kolejne maksima. Nasdaq w ciągu dnia po raz pierwszy w historii dotknął poziomu 7000 punktów. Dobre nastroje inwestorów wynikają z perspektywy głosowań w Kongresie nad reformą systemu podatkowego.

  • Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,57 proc. do 24.792,20 pkt.
  • S&P 500 zwyżkował o 0,54 proc. do 2.690,16 pkt.
  • Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,84 proc. do 6.994,76 pkt.

Przedostatni tydzień roku rozpoczął się na światowych rynkach akcji od mocnych wzrostów. Inwestorzy z optymizmem przyjęli perspektywę wejścia do amerykańskiego porządku prawnego ostatecznej wersji reformy podatkowej w USA jeszcze przed świętami. Wspólny projekt zmiany ordynacji przedstawili w piątek Republikanie z obu izb Kongresu USA.

Na nowojorskiej giełdzie wzrostom przewodził sektor finansowy i surowcowy.

Uwagę przykuwa duża fuzja w branży spożywczej. Campbel Soup przejmie Snyder's-Lance za 4,9 mld USD w gotówce, czyli po 50 USD za akcję - to o 27 proc. więcej niż na zamknięciu w ostatnią środę, kiedy pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje o transakcji.

Nastroje amerykańskich firm budowlanych są najlepsze od 18 lat - wynika z comiesięcznej ankiety NAHB. Indeks mierzący nastroje wyniósł w grudniu 74 pkt. Oczekiwano 70 pkt. wobec 69 pkt. miesiąc wcześniej. Kolejne istotne dane makro z USA napłyną dopiero w czwartek (końcowy PKB za III kw.) i piątek (deflator PCE, czyli preferowana przez Fed miara inflacji, dochody i wydatki gospodarstw.

Izba Reprezentantów (IR) ma przeprowadzić głosowanie nad ostateczną wersją legislacji we wtorek. Następnie projektem zajmie się Senat, a do końca tygodnia pod ustawą podpis najprawdopodobniej złoży prezydent USA Donald Trump, co umożliwi wejście w życie większości nowych regulacji od 1. stycznia. 2018 r.

Biuro Budżetowe Kongresu podało w piątek, że ostateczna ustawa zwiększy deficyt rządu USA o 1,455 bln USD w ciągu dekady (szacunki nie uwzględniają potencjalnych "makroekonomicznych efektów").

Czytaj także: Zielone wykresy na GPW

Oprócz głosowania nad reformą Kongres po raz kolejny musi zająć się kwestią zapewnienia funduszy dla administracji federalnej - prowizorium budżetowe w tej sprawie uchwalone w grudniu wygasa w najbliższy piątek. Jeżeli Republikanom nie uda się uzgodnić z Demokratami długoterminowych rozwiązań, uchwalone zostanie kolejne prowizorium i kwestia finansowania powróci w styczniu.

W poniedziałek swój głos sprzeciwu wobec podwyżki stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną uzasadnił Neel Kashkari z Fed Minneapolis.

Kashkari wskazał, że w reakcji na cykl podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę krzywa nachylenia amerykańskiego długu spadła, co potencjalnie sygnalizuje rosnące ryzyko wystąpienia recesji.

Spread między 10- a 2-letnimi obligacjami rządu USA wynosi w poniedziałek 54 pb., po spadku nawet w okolice 50 pb. na początku grudnia. To najniższe odczyty od dekady, podobnie jak spread 5y30y w okolice 52 pb. w poniedziałek z rana (56 pb po południu).

"Chociaż krzywa rentowności nie jest jeszcze odwrócona, rynek obligacji mówi nam, że szanse na wystąpienie recesji rosną, a inflacja i stopy procentowe w przyszłości prawdopodobnie będą niskie. Te sygnały powinny być ostrzeżeniem dla FOMC przeciwko dalszym podwyżkom stóp proc., aż wyklaruje się kwestia wzrostu inflacji" - napisał Kashkari.

"Niektórzy uważają, że spadek inflacji w tym roku ma charakter tymczasowy, jednak nie wiemy tego na pewno, a im dłużej trwa ta sytuacja, tym bardziej wątła wydaje się narracja o tymczasowości" - dodał.

Czytaj również: Bitcoin: król rynku czy spekulacyjna bańka?

Bankier uważa, że gospodarka USA może nie znajdować się w stanie pełnego zatrudnienia z uwagi na dynamikę płac niższą niż przed kryzysem.

Kashkari poinformował, iż uwzględnił w swych prognozach efekty pakietu podatkowego, co jednak nie wpłynęło na jego ścieżkę stóp proc.

Oprócz Kashkariego przeciw wzrostowi kosztu pieniądza w USA (o 25 pb. do 1,25-1,50 proc.) w ubiegłym tygodniu zagłosował Charles Evans z Fed Chicago. Obaj bankierzy stracą rotacyjne prawo głosu w FOMC w 2018 r.

Amerykańska Rezerwa Federalna powinna trzykrotnie w 2018 r. podwyższyć stopy procentowe oraz dwukrotnie w 2019 r. - powiedział w wywiadzie dla Wall Street Journal John Williams, prezes Fed z San Francisco, który w przyszłym roku otrzyma rotacyjne prawo głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku.

Ścieżka stóp proc. wg Williamsa jest zgodna z medianą projekcji całego FOMC.

Tempo podwyżek powinno być jego zdaniem stopniowe.

"Nie widzę mocnych oznak presji inflacyjnej, która by pchała w górę wskaźniki wzrostu cen. Nie widzą także żadnych oznak dużych zagrożeń dla gospodarki, więc możemy działać stopniowo" - powiedział.

Dodał, że implementacja reformy podatkowej nie zmieni "fundamentalnie" jego prognoz makroekonomicznych.

Zdaniem bankiera, wyceny aktywów na rynkach finansowych są "ekstremalnie mocne", ale nie weszły jeszcze w fazę bańki.

Notowania ropy naftowej wahały się między brakiem wzrostów a niewielkimi zwyżkami. Na rynku brak nowych impulsów do podwyższonej zmienności cen surowca.

Baryłka WTI w dostawach na styczeń w Nowym Jorku jest wyceniana w poniedziałek po południu po 57,6 USD (+0,5 proc.), a Brent w dostawach na luty w Londynie po 63,6 USD za baryłkę (+0,6 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Indeksy na Wall Street z nowymi maksimami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!