Inflacja przyspiesza. W grudniu wyniosła 0,8 proc.

Inflacja przyspiesza. W grudniu wyniosła 0,8 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny transportu i żywności podniosły grudniowy wskaźnik inflacji - zauważają analitycy w komentarzach do piątkowych danych GUS. Urząd podał, że w grudniu ceny wzrosły o 0,8 proc. w skali roku i 0,7 proc. mdm. W całym 2016 r. deflacja wyniosła 0,6 proc.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie w ujęciu r/r miały wyższe ceny transportu (wzrost o 4,3 proc. m/m), które podniosły wskaźnik o 0,37 p. proc. Kolejnym elementem presji inflacyjnej były ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które rosnąc o 1,2 proc. m/m podniosły wskaźnik CPI o 0,29 p. proc. Ceny odzieży i obuwia spadły o 1,1 proc. m/m, natomiast ceny w pozostałych kategoriach bądź pozostawały niezmienne, bądź rosły w tempie 0,1-0,2 proc m/m" - napisał w komentarzu analityk banku Pekao Marcin Mrowiec.

"Zakładamy, że CPI sięgnie okolice 2 proc. w kwietniu/maju oraz 2,5 proc. pod koniec III kwartału br., zaś na koniec 2017 ukształtuje się na poziomie ok. 2,4 proc. r/r." - napisał Mrowiec.

Również analitycy mBanku są przekonani, że inflacja przyspieszy.

"W kolejnych miesiącach inflacja będzie znacząco przyspieszać z uwagi na bazę statystyczną i w przeciągu 3-4 miesięcy osiągnie poziom około 2 proc. Wzrosty te wpisują się w trend globalny (także ten dotyczący zaskoczeń odczytami) i kluczowe pytania brzmią, czy obserwowane trendy przeniosą się na II połowę 2017 roku i czy rozpędzanie inflacji utrzyma się" - zaznaczyli w komentarzu.

"Co do implikacji dla polityki pieniężnej, prezes Glapiński (szef NBP Adam Glapiński - PAP) potwierdził na ostatniej konferencji RPP, że uwaga sprzed miesiąca o dopuszczeniu do stymulacji gospodarki poprzez przyzwolenie na okres negatywnych stóp realnych nie była przypadkowa. Rada, podobnie jak miało to miejsce w przypadku deflacji, będzie starała się przeczekać okres szybkiego podejścia inflacji na początku 2017 roku bez nadmiernego podgrzewania oczekiwań na podwyżki stóp procentowych. Takie podejście może obecnie wspierać polskie obligacje" - dodali.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek zauważyła z kolei, że w piątkowym odczycie GUS - zgodnie z oczekiwaniami - grudniowa inflacja wygenerowana została przede wszystkim przez wzrost cen w kategorii "transport" (o 4,3 proc. m/m) oraz "żywność i napoje bezalkoholowe" (o 0,9 proc. m/m), gdzie sama żywność wzrosła o 1,3 proc. m/m, a paliwa o 5,3 proc. m/m.

"Spadki cen zanotowano tylko w przypadku odzieży i obuwia, za sprawą przedświątecznych promocji i rozpoczętego w grudniu okresu wyprzedaży sezonowych. W styczniu notowany jest, od początku miesiąca, delikatny spadek cen paliw na stacjach, w związku z czym będzie to czynnik obniżający tempo wzrostu inflacji w ujęciu miesięcznym. Istotny spadek cen zanotowany powinien także zostać w styczniu w przypadku odzieży i obuwia (szczyt wyprzedaży)" - zaznaczyła.

Jej zdaniem będzie drożała żywność, w górę pójdą też ceny użytkowania mieszkań, m.in. za sprawą podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych.

"W całym 2017 r. wskaźnik inflacji zapewne także będzie wyższy niż 1 proc., mało prawdopodobne wydaje się natomiast (na chwilę obecną), że w którymkolwiek miesiącu zbliży się do środka celu NBP, czyli 2.5 proc." - przewiduje ekonomistka.

Jej zdaniem piątkowe dane "ze spokojem przyjęte zostaną przez RPP".

"Potwierdza się bowiem to, co Rada napisała w ostatnim komunikacie po swoim posiedzeniu: że do wzrostu dynamiki cen przyczyniają się wyższe niż rok wcześniej ceny surowców energetycznych na rynkach światowych i ceny żywności, tj. czynniki pozostające poza bezpośrednim wpływem RPP. Inflacja bazowa nadal pozostaje niska i według moich szacunków w grudniu wyniosła 0.0 proc. r/r. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest więc nadal w mojej ocenie brak zmian poziomu stóp procentowych w tym roku" - zaznaczyła Kurtek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inflacja przyspiesza. W grudniu wyniosła 0,8 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!