Inflacja w 2015 r. wyniesie 1,2 proc., PKB wzrośnie o 3,3 proc.

Inflacja w 2015 r. wyniesie 1,2 proc., PKB wzrośnie o 3,3 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

2014 r. zamknie się bardzo niską inflacją w wysokości 0,2 proc., a w 2015 r. ceny wzrosną o 1,2 proc. - wynika z tzw. centralnego scenariusza wrześniowej analizy makroekonomicznej NBP. Gospodarka ma wzrosnąć w 2014 r. o 3,1 proc., a w 2015 r. - o 3,3 proc.

Zgodnie z informacjami NBP eksperci pytani przez bank centralny spodziewają się, że w 2016 r. inflacja konsumencka (CPI) wyniesie 2,1 proc., a PKB wzrośnie o 3,4 proc.

Jednocześnie ankietowani wskazali, że jest 50-proc. prawdopodobieństwo, iż w tym roku inflacja pozostanie w przedziale 0,1-0,4 proc., w 2015 r. - w przedziale 0,8-1,7 proc., a w 2016 r. - w zakresie między 1,6 proc., a 2,6 proc. "W 2016 r. inflacja znajdzie się w przedziale 1,5-3,5 proc. z prawdopodobieństwem 70 proc." - czytamy w dokumencie opublikowanym w poniedziałek przez NBP.

"Prognozy wzrostu PKB pokazują powolną poprawę koniunktury w najbliższych latach. Scenariusze centralne to 3,1 proc. dla 2014 r., 3,3 proc. dla 2015 r. i 3,4 proc. dla 2016 r. Biorąc pod uwagę 50-procentowe przedziały prawdopodobieństwa należy przypuszczać, że wzrost PKB w tych latach nie będzie niższy niż 2,9 proc." - napisano.

NBP poinformował w publikacji, że z ankiety wynika znaczne obniżenie prognoz inflacji na 2014 i 2015 rok, a także oczekiwań, co do stopy referencyjnej w latach 2015-2016. "Prognozy wzrostu PKB zostały utrzymane na poziomie zbliżonym do prognoz z poprzedniej edycji ankiety" - napisano.

Pytani przez ankieterów NBP eksperci obniżyli prognozy wzrostu dynamiki wynagrodzeń oraz skorygowali prognozy dotyczące strefy zewnętrznej polskiej gospodarki - spodziewają się słabszej koniunktury w strefie euro oraz niższych cen ropy naftowej. Wskazywali ponadto stagnację w strefie euro oraz utrzymującą się niepewność w związku z przedłużającym się konfliktem między Ukrainą a Rosją.

"Innym źródłem niepewności jest przyszłe kształtowanie się cen żywności i cen surowców energetycznych. Pojedynczy uczestnicy ankiety wskazywali na słabszą od oczekiwań krajową koniunkturę w drugiej połowie br., zaobserwowany przyrost zapasów oraz zagrożenie negatywnym wpływem epidemii wirusa ebola na światowy handel" - poinformował NBP w komentarzu do ankiety.

Jak podał bank centralny, bieżące badanie zostało przeprowadzane w dniach 15 września - 2 października. Wzięło w nim udział 22 ekspertów (15 z instytucji finansowych, 5 z ośrodków analityczno-badawczych oraz 2 z organizacji pracowników i pracodawców).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inflacja w 2015 r. wyniesie 1,2 proc., PKB wzrośnie o 3,3 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!