ING Bank Śląski przejmuje Bieszczadzką SKOK

ING Bank Śląski przejmuje Bieszczadzką SKOK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła jednogłośnie decyzję o przejęciu Bieszczadzkiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Sanoku przez ING Bank Śląski - poinformowała KNF w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu.

Przejęcie to, przekonuje KNF, zapewni pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych w przejmowanej Bieszczadzkiej SKOK.

"Z dniem 11 sierpnia 2017 r. zarząd majątkiem Bieszczadzkiej SKOK obejmuje zarząd ING Banku Śląskiego S.A. Z dniem 1 września 2017 r. Bieszczadzka SKOK zostanie przejęta przez ING Bank Śląski S.A. jako bank przejmujący. Do dnia przejęcia kasa prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczasowym zakresie" - głosi komunikat.

Według KNF "sytuacja ING Banku Śląskiego S.A. pozwala na przejęcie Bieszczadzkiej SKOK w sposób zapewniający ochronę stabilności rynku finansowego i pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach kasy".

"Wartość aktywów przejmowanej Bieszczadzkiej SKOK wynosi 0,04 proc. wartości aktywów ING Banku Śląskiego S.A. ING Bank Śląski S.A. spełnia też kryteria, które KNF bierze pod uwagę przy ocenie zdolności do udziału w restrukturyzacji sektora SKOK, tj. zarówno formalne jak i uzupełniające, co czyni planowane przedsięwzięcie bezpiecznym i ekonomicznie uzasadnionym".

"Proces przejęcia przebiegać będzie przy wsparciu finansowym udzielonym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) na podstawie art. 20 g ustawy o BFG, co oznacza wsparcie restrukturyzacji środkami publicznymi w wysokości znacząco niższej niż kwota zgromadzonych w Bieszczadzkiej SKOK depozytów" - dodaje komisja.

KNF przypomina w komunikacie, że z dniem 19 września 2016 r. KNF ustanowiła w Bieszczadzkiej SKOK zarządcę komisarycznego. Ustalił on, że kasa jest niewypłacalna, a "suma straty netto oraz strat z lat ubiegłych wynosiła minus 1 mln 804 tys. złotych".

22 maja 2017 r. Krajowa SKOK "poinformowała KNF o odmowie udzielenia Bieszczadzkiej SKOK pomocy finansowej ze środków funduszu stabilizacyjnego". "W związku z tym niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie procesu naprawczego przez Bieszczadzką SKOK" - zaznacza KNF.

W dniu 22 czerwca 2017 r. KNF jednogłośnie stwierdziła, że żadna inna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia Bieszczadzkiej SKOK w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie i umorzyła postępowanie administracyjne prowadzone w tym przedmiocie. Wszczęte zostało postępowanie w sprawie ewentualnego przejęcia Bieszczadzkiej SKOK przez bank.

"W związku z wpłynięciem wstępnego zgłoszenia od dwóch banków komercyjnych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji Bieszczadzkiej SKOK, KNF w dniu 7 lipca 2017 r. jednogłośnie wyznaczyła termin do dnia 31 lipca 2017 r. włącznie na zajęcie przez te banki stanowiska w przedmiotowej sprawie. Następnie w dniu 31 lipca 2017 r., na wniosek jednego z tych banków dotyczący ewentualnego przejęcia Bieszczadzkiej SKOK, termin ten został przez KNF jednogłośnie przedłużony do dnia 8 sierpnia 2017 r." - relacjonuje KNF w komunikacie

Z kolei 7 sierpnia 2017 r. ING Bank Śląski S.A., bo on był zainteresowany Bieszczadzką SKOK, osiągnął porozumienie z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG) co do warunków wsparcia finansowego i wyraził zgodę na przejęcie Bieszczadzkiej SKOK - dodaje komisja.

KNF poinformowała też, że na koniec czerwca 2017 roku Bieszczadzka SKOK posiadała ujemne fundusze własne w wysokości minus 2 mln 281 tys. złotych, ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie minus 5,76 proc. oraz wykazywała łączne straty na kwotę minus 2 mln 289 tys. złotych. Depozyty członkowskie zgromadzone przez 19 tys. członków Bieszczadzkiej SKOK wynoszą 44 mln 414 tys. złotych.

Według niedawnej informacji KNF o sytuacji w sektorze SKOK w I kwartale br., na koniec marca 2017 r. 29 kas oraz Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, a dziewięć kas realizowało programy naprawcze zatwierdzone przez KNF.

Z kolei w okresie sprawowania przez KNF nadzoru nad sektorem SKOK (czyli od końca 2012 roku) do końca I kwartału 2017 r. włącznie zawieszona została działalność ośmiu kas (do sądów zostały skierowane wnioski Komisji o ogłoszenie upadłości tych kas), sześć kas zostało przejętych przez banki (Bieszczadzka SKOK jest siódmą), jedna kasa została przejęta przez inną kasę, a dwie kasy połączyły się po uzyskaniu zgody KNF.

Generalnie w tym okresie liczba kas prowadzących działalność zmniejszyła się o 16, do 39 podmiotów.

Natomiast już w II kwartale 2017 r. KNF zawiesiła działalność dwóch kas i skierowała wnioski do sądu o ogłoszenie ich upadłości (chodzi o Twoją SKOK i SKOK Nike).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ING Bank Śląski przejmuje Bieszczadzką SKOK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!