ING BSK inaczej obliczy ryzyko dla klientów indywidualnych

ING BSK inaczej obliczy ryzyko dla klientów indywidualnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2016 r. ING Bank Śląski planuje wdrożyć pomiar ryzyka tzw. metodą zaawansowaną w segmencie klientów indywidualnych. W segmencie korporacyjnym bank stosuje tę metodę od połowy 2013 r.

O planach wprowadzenia nowej metodologii oceny ryzyka dla klientów indywidualnych poinformowała podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami w Katowicach prezes banku Małgorzata Kołakowska. "Zgodnie z obecnym harmonogramem przewidujmy, że nastąpi to w 2016 roku" - powiedziała prezes.

ING Bank Śląski był pierwszym w Polsce bankiem, który otrzymał warunkową zgodę nadzoru finansowego na liczenie ryzyka metodą zaawansowaną. Aby wdrożyć zmienioną metodologię bank musiał spełnić warunki Komisji Nadzoru Finansowego (m.in. stosując najpierw metodę mieszaną).

Stosowanie metody zaawansowanej oceny ryzyka oznacza, że bank może posługiwać się tu własnymi modelami. W obliczeniach tych na podstawie danych makroekonomicznych i korporacyjnych (o kredytach, ich zabezpieczeniach) określa się wielkość kapitału, niezbędnego do zachowania pełnego bezpieczeństwa banku.

Stosowanie metody zaawansowanej przekłada się m.in. na bardziej precyzyjne rezerwowanie określonego kapitału pod udzielane kredyty. Metoda ta jest również bardziej czuła na sytuację gospodarczą - gdy pogarsza się, przekłada się to na rosnące ryzyko i konieczność ustanawiania większych rezerw.

ING Bank Śląski zalicza się do największych banków w Polsce. W 2014 r. zysk netto grupy ING Banku Śląskiego wyniósł 1,04 mld zł, w 2013 r. było to 961,5 mln zł (wzrost o 8 proc.). Prezes Kołakowska oceniła, że w br. będzie trudno powtórzyć ubiegłoroczny wynik.

Bank w ub. roku zanotował wzrost podstawowych wielkości komercyjnych - wartości depozytów o 12 proc. (do 75,4 mld zł), kredytów o 16 proc. oraz liczby klientów indywidualnych o 380 tys. (do 3,7 mln osób). Bank ma 11,2 proc. udział w rynku nowej sprzedaży detalicznych kredytów hipotecznych. Swój udział w rynku kredytów frankowych ocenia przy tym na ok. 1 proc.

Wśród nowych produktów dla klientów indywidualnych bank zaoferował od poniedziałku nowe konto funduszowe w trzech subfunduszach - opartym w całości o fundusze obligacji i rynku pieniężnego lub z udziałem ok. 30 proc. lub 65 proc. funduszy akcyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ING BSK inaczej obliczy ryzyko dla klientów indywidualnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!