Inwestorzy giełdowi mają przed sobą intensywny tydzień

Inwestorzy giełdowi mają przed sobą intensywny tydzień
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Weekendowe tarcia handlowo-geopolityczne nie zdołały stłumić sentymentu na europejskich parkietach, który wspierają deklaracje Włoch o przywiązaniu do euro. Inwestorzy próbują ocenić implikacje zerwania przez Donalda Trumpa konsensusu w grupie G7 oraz szykują się na wypełniony ważnymi wydarzeniami tydzień.

  • Fed najprawdopodobniej podwyższy w tym tygodniu stopy procentowe.
  • Donald Trump zaskoczył wszystkich w czasie spotkania grupy G7.
  • Prezydent USA 12 czerwca ma spotkać się z przywódcą Korei Północnej.

    W poniedziałkowy poranek (11 czerwca) na rynkach było widać spadek awersji do podejmowania ryzyka przez uczestników obrotu.

Euro Stoxx 600 zyskuje 0,7 proc., a główny indeks giełdy w Mediolanie FTSE MIB 2,3 proc., po tym minister finansów Włoch potwierdził, że jego kraj nie zamierza porzucić euro.

"Nie tylko nie chcemy porzucić euro. Będziemy działać w ten sposób, by nie powstały okoliczności, które mogłyby wzniecić dyskusję o naszej obecności w strefie euro" - powiedział Giovanni Tria w wywiadzie dla Corriere della Sera.

Dodał, że jego rząd zamierza ograniczyć zadłużenie państwa.

Kwotowanie eurodolara rośnie o 0,4 proc. do 1,182.

Wypowiedź Tria wyraźnie umacnia również włoski dług. Rentowność włoskich 10-latek spada o 28 pb. do 2,85 proc., a spread tych papierów do bunda zawęża się do 237 pb.

Włoska 2-latka umacnia się o 60 pb. do 1,1 proc.

Słabiej radzą sobie bazowe rynku długu - rentowność 10-letniego bunda rośnie o 3 pb. do 0,48 proc., a 10-letnich Treasuries o 2 pb. do 2,96 proc.

Spada wycena franka szwajcarskiego - EUR/CHF zwyżkuje o 0,3 proc. do 1,163. W niedzielę Szwajcarzy odrzucili w referendum pomysł wprowadzenia pieniądza państwowego (Vollgeld), który zmieniłby fundamenty funkcjonowania systemu bankowego.

Z danych makro, o godz. 10.30 z UK napłyną wskazania produkcji przemysłowej za kwiecień.

Ropa pogłębia niewielkie spadki z zeszłego tygodnia. WTI w dostawach na lipiec w Nowym Jorku traci 0,4 proc. do 65,45 proc., a Brent w dostawach na sierpień zniżkuje 0,7 proc. do 75,95 USD.

Echa wolty Trumpa ws. G7

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump postawił 9 czerwca pod znakiem zapytania dalszą współpracę z sojusznikami z formatu G7, odmawiając uznania już uzgodnionego (w tym przez USA) wspólnego komunikatu po spotkaniu grupy.

Polityk zakomunikował decyzję na Twitterze kilka minut po oficjalnej publikacji ostatecznej wersji dokumentu, uzasadniając ją "fałszywymi" i "nieuczciwymi" wypowiedziami premiera Kanady J. Trudeau, który skrytykował protekcjonistyczne zapędy administracji Białego Domu.

Współpracownicy Trumpa również wyrazili w weekend mocną dezaprobatę wobec Trudeau.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła działania Trumpa jako "otrzeźwiające i nieco przygnębiające".

W poniedziałek (11 czerwca czasu polskiego) nad ranem Trump w serii tweettów ponownie wyraził swój sprzeciw wobec polityki handlowej partnerów handlowych USA.

Weekendowe wolty Trumpa to tylko preludium do tygodnia, który może dostarczyć uczestnikom rynków wielu wrażeń.

W środę, czwartek i piątek inwestorzy poznają decyzje kluczowych banków centralnych: Fed, Europejskiego Banku Centralnego i Banku Japonii.

Rezerwa Federalna najprawdopodobniej podwyższy stopy procentowej drugi raz w tym roku. Uwaga rynku skupi się na nowej projekcji ścieżki stóp procentowych oraz ewentualnych zmianach w komunikacie, odzwierciedlających coraz bardziej dojrzałą fazę normalizacji polityki.

Dużo więcej emocji wzbudza posiedzenie EBC. Być może już w czwartek bank zakomunikuje datę zakończenia programu luzowania ilościowego i szczegóły taperingu. Bankierzy mogą również zacząć przestawiać akcenty z niestandardowych instrumentów na problematykę stóp proc.

We wtorek (12 czerwca) Trump spotka się w Singapurze z przywódcą Korei Północnej Kim Jong-Unem.

Były biznesmen, w nieco niespotykany dla siebie sposób, studził w weekend oczekiwania pod adresem szczytu.

"Myślę, że minimum będzie nawiązanie relacji. Zaczniemy przynajmniej od dialogu" - powiedział Trump. Dodał, że "w ciągu minuty" wysonduje, czy Kim rzeczywiście zamierza wyrzec się broni atomowej.

"Mam orientację i przeczucie - tak to robię" - powiedział Trump.

Z przecieków prasowych wynika, że administracja USA jest nastawiona do rozmów dość elastycznie i w zależności od postępów w negocjacjach nie wyklucza nawiązania formalnych relacji dyplomatycznych z Koreą Pn., a nawet ustanowienia w Pjongjangu ambasady.

Najpóźniej w piątek w centrum uwagi ponownie znajdzie się Polityka handlowa USA. Do tego czasu Stany mają opublikować ostateczną listę chińskich produktów, o łącznej wartości 50 mld USD, na które Waszyngton zamierza nałożyć 25 proc. cło.

Biorąc pod uwagę szybką, stanowczą i symetryczną odpowiedź Pekinu na dotychczasowe decyzje USA w kwestiach handlowych, niewykluczona jest tym samym dalsza eskalacja konfliktu taryfowego.

Indeksy z godz. 9.19 11 czerwca.

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3470,02 0,66 0,01 -2,68 -3,24 -0,97
DAX Niemcy 12840,51 0,58 0,55 -1,24 0,19 -0,60
FTSE 100 W.Brytania 7714,61 0,44 -0,34 -0,13 2,49 0,35
CAC 40 Francja 5466,43 0,30 -0,12 -1,36 3,15 2,90
IBEX 35 Hiszpania 9864,60 1,21 1,17 -3,96 -10,14 -1,79
FTSE MIB Włochy 21843,76 2,28 -0,76 -9,58 3,42 -0,04
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestorzy giełdowi mają przed sobą intensywny tydzień

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!