Inwestycje USA w Polsce coraz bardziej zaawansowane

Inwestycje USA w Polsce coraz bardziej zaawansowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na TTIP najbardziej skorzystają polskie małe i średnie firmy oraz konsumenci; umowa pomoże też we wzroście amerykańskich inwestycji w Polsce, które już stają się coraz bardziej zaawansowane - mówi Tony Housh, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham).

"Stosunki gospodarcze między USA a Polską są coraz lepsze z roku na rok. Amerykańskie inwestycje rosną w wielu sektorach, w tym w lotniczym, motoryzacyjnym, w badaniach i rozwoju, w centrach usług wspólnych, w energii i w technologiach informacyjno-komunikacyjnych" - powiedział Housh PAP. Dodał, że pośrednie i bezpośrednie inwestycje amerykańskie na polskim rynku warte są ponad 90 mld zł. i, że w amerykańskich firmach pracuje w naszym kraju ok. 200 tys. osób. "To jest bardzo dobry wynik po 25 latach od początku transformacji w Polsce" - podkreślił.

Zaznaczył, że jest wiele amerykańskich inwestycji, które wymagają wysoce wykwalifikowanych kadr i tworzą wartość dodaną. Wskazał, że np. produkcja łopatek do turbin montowanych w myśliwcach wymaga "wyrafinowanych technik", a nie tylko metalu, i że amerykańska produkcja w Polsce zmierza w bardziej zaawansowanym kierunku z początkowo prostej produkcji.

"W ostatnich latach widzimy znaczący wzrost inwestycji w badania i rozwój: mamy IBM, 3M, UTC, Motorolę. Te firmy zatrudniają tysiące inżynierów w swoich centrach badawczo-rozwojowych w Polsce" - powiedział Housh. Dodał, że na świecie jest tylko "garstka" firm inwestujących w badania i rozwój, i że nie zatrudniają one tysięcy inżynierów w wielu krajach. "To czyni z Polski kluczowy element globalnej infrastruktury" - podsumował. Wskazał też, że Google zdecydował się na utworzenie campusu w Warszawie, który będzie jednym z tylko kilku na świecie. Jak mówił, amerykańskie centra w Polsce przyciągają dalsze wyspecjalizowane inwestycje.

Housh zaznaczył, że rośnie też wymiana handlowa, ale Polska odnotowuje nadwyżkę w handlu. "Także coraz więcej polskich firm inwestuje i handluje na rynku amerykańskim. Ostatnio na przykład producent drukarek 3D (firma Zortrax) sprzedał kilka tysięcy drukarek firmie Dell. Także te relacje nie są już tylko jednokierunkowe" - powiedział.

Jego zdaniem w najbliższych latach amerykańskie inwestycje i handel będą rosły, czemu pomoże negocjowana umowa o wolnym handlu i inwestycjach między UE a USA (TTIP). "Pomoże to wielu polskim firmom sprzedawać na amerykańskim rynku" - podkreślił Housh. Ocenił, że TTIP ma bardzo duże znaczenie dla Polski, ponieważ kluczową rolę odgrywają w naszej gospodarce małe i średnie przedsiębiorstwa. "Wielu ludzi, nie tylko w korytarzach ministerstwa, ale także na ulicy rozumie, że na TTIP najbardziej skorzystają małe i średnie firmy oraz konsumenci" - stwierdził.

Odnosząc się do obaw konsumentów o standardy bezpieczeństwa produktów, podkreślił, że, podobnie jak twierdzi Komisja Europejska, "nie będzie obniżenia europejskich standardów bezpieczeństwa, koniec, kropka". W sprawie GMO - zapowiedział - nie zmieni się europejska procedura ich zatwierdzania na rynek.

"80 lub 90 proc. zmian, które muszą być dokonane, nie dotyczy tego, czy produkt w Polsce jest bardziej czy mniej bezpieczny od amerykańskiego, bo one najczęściej przestrzegają niemal identycznych standardów, ale są pewne różnice, które trzeba pogodzić. Czy gdy lądujesz w Nowym Jorku, boisz się jeść w restauracji?" - zapytał Housh. Podkreślał, że ujednolicenie tych różnic np. w wymogach co do opakowań, informacji na metkach, pozwoli Europejczykom swobodnie sprzedawać produkty w USA i odwrotnie. Zdaniem Housha TTIP może też pomóc dokończyć budowę jednolitego rynku w UE.

Z kolei w odniesieniu do obaw małych i średnich w firm w Polsce o ich konkurencyjność w obliczu konkurencji ze strony firm amerykańskich, zaznaczył, że "firmy zawsze muszą obawiać się konkurencji". Dodał, że zagrożenie może płynąć z każdej strony, w tym ze strony innych firm w UE, a niekoniecznie zza Atlantyku. Jego zdaniem rozpoczynająca się w poniedziałek wizyta amerykańskiej sekretarz ds. handlu Penny Pritzker w Polsce jest "bardzo dobrym znakiem". Zaznaczył, że spotka się ona nie tylko z przedstawicielami polskiego rządu, ale także z amerykańskimi firmami działającymi w Polsce. Poza tym towarzyszyć jej będą przedstawiciele największych amerykańskich firm, wchodzących w skład Rady ds. Eksportu doradzającej prezydentowi (PEC), którzy rzadko towarzyszą takim delegacjom - podkreślił Housh.

Negocjowane od czerwca ub.r. Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) zakłada wyeliminowanie ceł, barier administracyjnych i regulacyjnych, które utrudniają handel i inwestycje pomiędzy UE oraz USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestycje USA w Polsce coraz bardziej zaawansowane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!