XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inwestycje zagraniczne w Polsce: mniejsze, ale liczniejsze

Inwestycje zagraniczne w Polsce: mniejsze, ale liczniejsze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmienia się model zagranicznych inwestycji w Polsce, zmieni się także forma pomocy publicznej, na którą mogą liczyć zagraniczni przedsiębiorcy -; to najważniejsza myśl debaty poświęconej temu tematowi podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Należy się liczyć z tym, że wartość inwestycji zagranicznych w Polsce będzie maleć, w tym roku może wynieść 9,5 mld złotych, nie będzie za to maleć liczba projektów - stwierdziła Iwona Chojnowska-Haponik z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Agencja zajmuje się obecnie 159 projektami. To dwa razy więcej niż w maju ubiegłego roku. Są jednak projekty o mniejszej wartości niż jeszcze kilka lat temu. To efekt tego, że inwestorzy nie planują budowy dużych obiektów (fabryk) od podstaw. Myślą o mniejszych przedsięwzięciach lub powiększaniu już istniejących.

Coraz mniejsze znaczenie przy podejmowaniu decyzji o ulokowaniu działalności w Polsce mają niskie koszty pracy. - Nasze zakłady w Chinach mają pięć razy mniejsze koszty, w Meksyku - trzy razy, a mimo to firma pięć lat temu postanowiła zbudować zakład w Polsce - powiedział Sławomir Szpak, dyrektor katowickiego oddziału Rockwell Automation. - Co więcej, w lutym tego roku zdecydowano o rozbudowie o 50 proc.

Zdaniem Szpaka, kluczowy dla sprawy jest kapitał ludzki i chemia, jaka wytwarza się między pracownikami, którzy dbają o utrzymanie wysokiej jakości pracy. Efekt jest taki, że kiedy ta międzynarodowa korporacja ma zrealizować trudny projekt, kieruje go do Polski, bo wie, że Polacy sprostają zadaniu.

Na znaczenie ludzi, jako czynnika, który przyciąga do Polski zagranicznych inwestorów wskazał Paweł Barański z firmy doradczej KPMG. Czy w związku z otwarciem dla polskich pracowników granic Niemiec, polski rynek pracy nie straci najlepszych specjalistów. – Nie takiej obawy. Exodusu nie będzie – zauważył ekspert. Podobnego zdania był Remi Adekoya z Warsaw Business Journal.

Ważna jest także skala polskiego rynku wewnętrznego oraz dobre. Zwrócił na to uwagę Donato di Gilio, prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce.

- To wszystkie argumenty są drugorzędne - stwierdził Windham Loopesko, biznesmen z USA. - Tak naprawdę chodzi o to, żeby czerpać z biznesu przyjemność. W Polsce jest to możliwe. Wskaźniki finansowe, którymi podpierają się ekonomiści, to tylko zasłona dymna.

W debacie wzięło udział dwoje samorządowców: Aleksandra Gajewska-Przydryga, wicemarszałek województwa śląskiego i Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego.

- Naszym zadaniem jest ułatwić zagranicznym inwestorom poruszanie się młodej polskiej demokracji - stwierdziła pani marszałek. - W poprzednich latach samorząd województwa zrobił w tym zakresie wiele dobrego. Na pewno nowy zarząd, w skład którego wchodzę, będzie te działania rozwijał.

- Oczywiście, ważna jest forma kontaktu z inwestorem, ale pierwszym krokiem w myśleniu o zagranicznych inwestycjach jest analiza swoich mocnych i słabych stron. Trzeba wiedzieć, co można zaoferować - stwierdził prezydent Wodzisławia Śląskiego.

Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, prowadzący debatę, powiedział, że Polska jest tylko przystankiem dla zagranicznych firm. – Ale kiedy one odejdą, to inna sprawa. Dlatego trzeba stosować politykę ich zakotwiczania – zaapelował.

Sposobem na to powinna być opieka poinwestycyjna. Mają się nią zająć pracownicy PAIiIZ. Ich zdaniem będzie pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów inwestorów.

Terasa Korycińska z Ministerstwa Gospodarki przyznała, że zmienia się model wsparcia inwestycji zagranicznych. Z czasem państwo nie będzie mogło wspierać biznesu przez udzielanie zwolnień podatkowych. Dąży do tego unijna legislacja. Unia pomagać będzie za to innowacyjnym przedsięwzięciom, np. klastrom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestycje zagraniczne w Polsce: mniejsze, ale liczniejsze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!