PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

IV Wschodni Kongres Gospodarczy - co w programie?

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
22-06-2017 12:08 |  aktualizacja: 22-06-2017 13:16

Wschodni Kongres Gospodarczy - największa debata o perspektywach Polski Wschodniej - odbędzie się w dniach 27-28 września br. w Białymstoku. Po raz czwarty jego uczestnicy dyskutować będą o problemach i wyzwaniach stojących przed regionem.

Przedsiębiorczość, współpraca gospodarcza, otoczenie biznesu, relacje z Europą, innowacje w strategiach województw, najciekawsze start-upy w regionie - to tylko niektóre z zagadnień, nad którymi debatować będą uczestnicy IV Wschodniego Kongresu: biznesmeni, politycy z regionu, kraju i Europy, inwestorzy, finansiści, samorządowcy, eksperci i naukowcy.

- Zainteresowanie czwartą już edycją Wschodniego Kongresu Gospodarczego potwierdza, że wydarzenie to sprawdziło się jako koncepcja i wpisało się trwale w kalendarz najważniejszych gospodarczych konferencji w Polsce. W Białymstoku spotykają się ze sobą perspektywy lokalna, regionalna, ogólnopolska i europejska. Tematyka tegorocznego Kongresu połączy więc po raz kolejny to, co istotne dla Polski Wschodniej, z nowymi, globalnymi zjawiskami i uwarunkowaniami - mówi Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP. - Mamy obecnie dobry klimat do dyskusji o tym, co chcemy zmieniać w regionie - dodaje.


Wiodącym hasłem IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego będzie „Pomysł na Wschód”. Intencją organizatora jest sformułowania aktualnych priorytetów i wskazanie perspektyw rozwojowych wschodniego makroregionu Polski. Przedmiotem kluczowych debat będą wobec tego między innymi: mechanizmy wsparcia w ramach programów Unii Europejskiej oraz programów krajowych, sukcesy i niedostatki ich wdrażania, czy też uwarunkowania i przyszłość relacji z krajami sąsiadującymi z Polską Wschodnią.

Zobacz zdjęcia z konferencji prasowej w Białymstoku


- Mamy nadzieję, że Kongres, tak jak do tej pory, będzie najważniejszym wydarzeniem gospodarczym promującym Podlasie. Chcemy jednak, żeby był okazją do dyskusji o najważniejszych tematach nie tylko dla Podlasia, ale wszystkich województw Polski Wschodniej. Chcemy być głosem całego regionu, bo problemy mamy podobne, związane z infrastrukturą, przyciąganiem inwestorów czy współpracą z sąsiadami - powiedział Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.


Jak podkreślił, istotne są również relacje z krajami Unii Europejskiej, bo gospodarka regionu Polski Wschodniej rozwija się głównie dzięki eksportowi do krajów UE. - Liczymy, że w związku z liczną obecnością gości zagranicznych będzie to świetna promocja dla regionu - dodał.

- Same liczby dotyczące Wschodniego Kongresu Gospodarczego, czyli ponad 1300 uczestników rok temu, silna reprezentacja rządowa i samorządowa, świadczą o tym, że jest to impreza potrzebna w naszym województwie, która nadal będzie się rozwijać - ocenił Jarosław Worobiej, dyrektor Wydziału Certyfikacji i Funduszy Europejskich, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.


Według niego za trzy miesiące w Białymstoku spotkają się ci, którzy stanowią prawo oraz ci, którzy to prawo następnie stosują w praktyce, a zakres tematyczny wydarzenia obejmuje kilkadziesiąt paneli interesujących dla przedsiębiorców i samorządowców.

Paneliści i goście dyskutować będą o perspektywach rozwoju i przewagach konkurencyjnych wschodnich regionów Europy w kontekście przeobrażeń Unii Europejskiej, polityce UE wobec wschodnich sąsiadów Polski i jej skutkach dla gospodarki naszego kraju, krajowych koncepcjach rozwojowych oraz międzynarodowych projektach w infrastrukturze komunikacyjnej czy polityce energetycznej i surowcowej.

- IV Wschodni Kongres Gospodarczy już odniósł swój pierwszy wielki sukces, bo po raz pierwszy wszystkie gospodarcze środowiska w regionie biorą aktywny udział w jego organizacji - ogłosił Tomasz Kozłowski, przewodniczący Podlaskiego Forum Gospodarczego. - Chcemy wspólnie rozmawiać o tym, co jest ważne dla regionu. Białystok jest ważnym ośrodkiem życia gospodarczego w makroregionie Polski Wschodniej, musimy zrobić wszystko, żeby na trwałe zmienić jego wizerunek - dodał.
W programie Kongresu nie zabraknie sesji poświęconych roli rządu i samorządu w rozwoju Polski Wschodniej, a także dyskusji m.in. o przyszłości i uwarunkowaniach rozwoju tamtejszych ośrodków miejskich, innowacjach w strategiach województw, start-upach w wersji wschodniej, czy znaczeniu kobiet w gospodarce makroregionu.

Specjalistyczne debaty będą dotyczyły m.in. przyszłości branży rolno-spożywczej w Polsce Wschodniej, kierunków rozwoju systemu ochrony zdrowia, turystyki i hotelarstwa. Tematykę międzynarodową wzbogacą polsko-litewskie i polsko-białoruskie spotkania gospodarcze.

Po raz kolejny w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego będzie miało miejsce wydarzenie specjalne - TOP Start-up Polski Wschodniej - spotkanie ludzi zainteresowanych rozwojem młodej, innowacyjnej, kreatywnej polskiej przedsiębiorczości we wschodniej części kraju. Twórcy najlepszych start-upów Polski Wschodniej zaprezentują swoje pomysły na biznes, korzystając z możliwości zainteresowania swoją działalnością mediów oraz szansy na zbudowanie networkingowych kontaktów i długotrwałych relacji z przedstawicielami dojrzałego biznesu.

Swoją kontynuację podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku będą miały dwa konkursy: Top Inwestycje Polski Wschodniej - wyróżniający po dwa projekty z każdego województwa regionu, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej, a także TOP Pracodawcy Polski Wschodniej - honorujący po dwie firmy, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą na rynku pracy. Zgłoszenia do plebiscytu TOP Inwestycje Komunalne możliwe są do 28 lipca br., natomiast na zgłoszenia do konkursu TOP Pracodawcy Polski Wschodniej organizatorzy czekają do 8 sierpnia br.

Po raz trzeci w historii organizacji Wschodniego Kongresu Gospodarczego, zrealizowany zostanie także projekt EEC - Liderzy Przyszłości w Białymstoku. Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a głównym celem przedsięwzięcia jest promocja wiedzy o gospodarce oraz przedsiębiorczości wśród młodzieży, poprzez możliwość spotkania i dyskusji z praktykami biznesu. Projekt zwraca uwagę na konieczność poszerzania oferty edukacji biznesowej dla młodych i kształcenia liderów przyszłości, którzy kiedyś staną się nowym głosem w debacie publicznej i nową siłą napędową gospodarki.

- Kampania „Postawmy na młodych” sprzed roku wynikała z potrzeby: codziennie czworo młodych ludzi opuszcza region na stałe, musimy robić wszystko, aby ich tu zatrzymać. W ubiegłym roku na entuzjastycznie przyjętym spotkaniu z młodzieżą pokazaliśmy prawdziwą pasję młodych ludzi. W tym roku chcemy oprzeć to spotkanie - na którym na pewno pojawi się więcej niż 500 osób, jak rok temu - o przykłady młodych ludzi, którzy potrafili przełamywać najróżniejsze bariery, żeby osiągnąć sukces. Chcemy przekonywać, że bariery są właśnie po to, żeby je przezwyciężać - powiedział Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

- Spodziewamy się, że w 2017 roku we Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku będzie uczestniczyło łącznie co najmniej 2 tys. osób - podsumował prezes Wojciech Kuśpik.

IV Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku odbędzie się w dniach 27-28 września 2017 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

Więcej na temat IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego na www.wschodnikongres.eu
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP