XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Izrael zaostrzył przepisy finansowe dla organizacji z zagranicy

Izrael zaostrzył przepisy finansowe dla organizacji z zagranicy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd Izraela przyjął w niedzielę kontrowersyjny projekt ustawy przewidujący zaostrzenie przepisów dla organizacji non profit otrzymujących finansowanie z zagranicy. Krytycy zwracają uwagę, że celem projektu jest uciszenie przeciwników rządu.

Projekt, nazwany "ustawą o przejrzystości" i zaproponowany przez minister sprawiedliwości Ajelet Szaked, ma objąć organizacje, których ponad połowa funduszy pochodzi z zagranicy. Zostały one zobowiązane do wskazywania tożsamości darczyńców w deklaracjach finansowych. O tożsamości darczyńców muszą również informować przedstawiciele organizacji podczas debat w parlamencie.

Nowe przepisy nakładają na pracowników organizacji obowiązek noszenia specjalnych identyfikatorów w czasie spotkań w komisjach parlamentarnych; podobne identyfikatory noszą obecnie przedstawiciele różnych lobby.

Minister Szaked argumentowała, że jej celem jest powstrzymanie organizacji, które biorą zagraniczne pieniądze, a następnie krytykują Izrael. Oskarżyła niektóre z nich o "podważanie prawa Izraela do istnienia jako żydowskiego i demokratycznego państwa". Oświadczyła też, że izraelska opinia publiczna "ma prawo wiedzieć, kiedy zagraniczne rządy angażują się w wewnętrzne sprawy innego kraju".

Krytycy zwracają uwagę, że ustawa jest dyskryminująca, ponieważ finansowanie od zagranicznych rządów i Unii Europejskiej otrzymują przede wszystkim organizacje sprzeciwiające się polityce prawicowego rządu Benjamina Netanjahu wobec Palestyńczyków.

W Izraelu jest zarejestrowanych ponad 30 tys. organizacji pozarządowych, w tym około 50 proc. jest czynnych. Około 70 organizacji koncentruje się na konflikcie izraelsko-palestyńskim i otrzymuje finansowanie albo od UE jako całości, albo od poszczególnych rządów, w tym Danii, Szwecji, Belgii czy Norwegii.

Na Twitterze organizacja Pokój Teraz, która piętnuje izraelskie osadnictwo na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, nazwała ustawę "zbrodnią nienawiści przeciwko demokracji".

Prorządowe i nacjonalistyczne organizacje bazują z kolei na prywatnych darczyńcach; zostały one wyłączone z proponowanej ustawy.

"Jeśli minister sprawiedliwości jest rzeczywiście zainteresowana przejrzystością, powinna w pierwszym rzędzie promować ustawodawstwo wymagające od prawicowych organizacji ujawniania milionów, które otrzymują od prywatnych darczyńców zagranicznych i z budżetu państwa" - zaapelowała organizacja Pokój Teraz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Izrael zaostrzył przepisy finansowe dla organizacji z zagranicy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!