Jadwiga Emilewicz: jesteśmy w trakcie usuwania większości barier dla innowacji finansowych

Jadwiga Emilewicz: jesteśmy w trakcie usuwania większości barier dla innowacji finansowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ok. 70 proc. zidentyfikowanych barier dla rozwoju sektora innowacji finansowych jest obecnie w trakcie usuwania – zadeklarowała w środę w Katowicach wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wskazała m.in. na Konstytucję Biznesu i regulacje dotyczące KNF.

  • Największym rozpoznanym problemem hamującym rozwój innowacji finansowych w Polsce jest brak pewności prawnej.
  • Jak zapewniła wiceminister rozwoju, wraz z trwającymi jeszcze pracami zespołu rozpoczęto działania nad możliwie szybkim usunięciem ok. 70 proc. zidentyfikowanych barier.
  • Wśród aktów prawnych, które likwidują te bariery, Emilewicz wymieniła  tzw. Konstytucję Biznesu.

Bariery, o których podczas kongresu Impact fintech'17 w Katowicach mówiła Emilewicz zidentyfikowano w przedstawionym w listopadzie br. raporcie nt. rozwoju innowacji finansowych. Był on efektem prac zespołu roboczego, powołanego na początku br. z inicjatywy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju. Tworzyło go kilkudziesięciu przedstawicieli 22 podmiotów reprezentujących instytucje publiczne (regulatorów, nadzorców) oraz rynek.

Zespół identyfikował bariery prawne, regulacyjne i nadzorcze dla rozwoju innowacji finansowych w Polsce, przygotował też propozycje rozwiązań i działań, które mogłyby je wyeliminować lub ograniczyć. Łącznie wykazano ok. 100 szczegółowych barier; największym rozpoznanym problemem hamującym rozwój innowacji finansowych w Polsce okazał się brak pewności prawnej.

Jak zapewniła na kongresie Impact fintech'17 wiceminister rozwoju, wraz z trwającymi jeszcze pracami zespołu rozpoczęto działania nad możliwie szybkim usunięciem ok. 70 proc. zidentyfikowanych barier. - 17 proc. jeszcze nie usunęliśmy, 9 proc. nie należy usuwać, 3 proc. z nich już nie ma - zaznaczyła.

Pytana o likwidujące bariery akty prawne Emilewicz wymieniła tzw. Konstytucję Biznesu (pakiet projektów ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym, przyjęty w ub. miesiącu przez rząd), a także regulacje dotyczące Komisji Nadzoru Finansowego, w których wprowadzane są trzy istotne zmiany.

- Pierwsza z nich to umieszczenie w statucie KNF zobowiązania do otwarcia na innowacyjne technologie finansowe. Drugi wątek to obowiązek wydawania wiążących interpretacji dla innowacyjnych spółek, które zgłoszą się z pytaniem. Przy czym interpretacje te - opublikowane na stronie KNF - będą miały skutki dla innych podmiotów, które będą mogły się do nich odwołać i działać legalnie, a jeśli do 30 dni nie uzyskają odpowiedzi, uznają to za odpowiedź pozytywną. Trzeci wątek to obowiązek publikacji wszystkich dokumentów w języku polskim i angielskim - wymieniła Emilewicz.

Komisja Nadzoru Finansowego - wobec zmian statutu - utworzyła już specjalną komórkę, która ma doradzać branży, uruchamia stronę informacyjno-szkoleniową, wkrótce ma utworzyć też rodzaj specjalnego środowiska regulacyjnego dla wdrażających nowe rozwiązania podmiotów (tzw. piaskownicę regulacyjną).

Emilewicz wyjaśniła, że Konstytucja Biznesu w odniesieniu do sektora innowacji finansowych przewiduje np. rozwiązanie prostej spółki akcyjnej (dedykowane młodym spółkom technologicznym), czy zasadę - co nie jest zakazane, jest dozwolone.

Podczas kongresu wiceminister rozwoju przypominała, że sfera innowacji finansowych jest regulowana też przez prawo wspólnotowe. W najbliższym czasie wejdzie w życie PSD2, czyli unijna dyrektywa regulująca rynek płatności, która przewiduje m.in. konieczność umożliwienia przez banki podmiotom trzecim dostępu do rachunków swoich klientów.

Emilewicz mówiła też w Katowicach, że finansowanie rozwoju umożliwiają m.in. środki publiczne. Już teraz w koordynowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programie Scale Up powstało 10 programów akceleracyjnych dla młodych firm obejmujących wsparcie eksperckie i finansowe.

Dwa z tych programów, Huge Thing i MIT Enterprise Forum Poland, są skierowane m.in. do branży fintech (termin ten obejmuje rozwiązania informatyczne dla sektora finansowego: bankowości, ubezpieczeń, zarządzania aktywami i rynków kapitałowych, pozyskiwania kapitału, finansów osobistych, płatności, danych i analityki oraz cyberbezpieczeństwa). Ich efekty powinny być znane wiosną przyszłego roku.

Wiceminister rozwoju wyraziła nadzieję, że takie inicjatywy, jak kongres Impact fintech'17 w Katowicach, będą skutkowały dalszym rozwojem branży poprzez nowe partnerstwo i współpracę, m.in. finansowe. Zaprosiła polskie i zagraniczne firmy sektora do inwestycji w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!