XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak kobiety radzą sobie z finansami?

Jak kobiety radzą sobie z finansami?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kobiety stanowią tylko 35 proc. dłużników notowanych w Krajowym Rejestrze Długów - podał w czwartek KRD w komunikacie. Eksperci twierdzą, że kobiety racjonalniej wydają pieniądze niż mężczyźni. Bardziej konsekwentnie planują i kontrolują swoje bieżące wydatki. W porównaniu do mężczyzn, wykazujących wyższy poziom niechęci do oszczędzania, chętniej odkładają pieniądze, twierdząc, że warto oszczędzać. Mężczyźni natomiast z większą łatwością inwestują w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe niż kobiety.

Jak wskazali eksperci z KRD, jeśli porównać procentowy udział kobiet i mężczyzn notowanych w Rejestrze w poszczególnych kategoriach wiekowych, okazuje się, że kobiety mają większe problemy z regulowaniem rachunków, niż mężczyźni, gdy są młode oraz gdy osiągają wiek dojrzały. "W gronie niepełnoletnich dłużników ich udział sięga 53,8 proc., a głównym powodem trafienia do rejestru są niezapłacone mandaty za jazdę bez biletu, w mniejszym stopniu są to zadłużenia czynszowe, które mogły być odziedziczone wraz z mieszkaniem po rodzicach" - czytamy w komunikacie KRD.

Dodano, że młode kobiety w wieku 18-25 lat mają największe zobowiązania wobec instytucji finansowych, operatorów telefonicznych i spółdzielni mieszkaniowych. Tu odsetek kobiet wśród wszystkich dłużników spada do 38 proc. "Potem, aż do 55. roku życia stanowią mniej więcej 1/3 tych, którzy mają nieuregulowane płatności. W najstarszej kategorii wiekowej (pow. 65 lat) znowu zaczynają dominować. Na 100 dłużników 55 to kobiety" - podkreślono.

"Relacja zadłużenia mężczyzn do kobiet - ok. 2/3 do 1/3 - jest wynikiem, który odzwierciedla różnicę w zarobkach i uczestnictwie w rynku pracy kobiet i mężczyzn. Przewaga kobiet w grupie dłużników powyżej 65. roku życia, to wynik dziedziczenia długów po zmarłych mężach, potwierdza się również stereotyp +babci Polki+; starsze kobiety często biorą pożyczki na dzieci i wnuki, często mylą miłość z naiwnością" - stwierdziła, cytowana w komunikacie, prezes Międzynarodowego Forum Kobiet przy Szkole Głównej Handlowej dr Ewa Rumińska-Zimny.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki podkreślił, że mniejsza liczba zadłużonych kobiet niż mężczyzn to wynik tego, że "statystyczna Polka wychodzi za mąż w wieku 28 lat, w imieniu rodziny umowy ze spółdzielnią, za prąd czy gaz podpisują mężczyźni i to oni trafiają do rejestru".

Rumińska-Zimny dodała, iż z analiz wynika, że kobiety znacznie racjonalniej niż mężczyźni wydają pieniądze. "Kobiety są mniej skłonne do ryzyka, szybciej od mężczyzn dostrzegają ewentualne zagrożenia dla inwestycji, mają też silną potrzebę bezpieczeństwa i za wszelką cenę chcą je zapewnić swoim rodzinom, to naturalne. Te cechy są przydatne zarówno w zarządzaniu domowym budżetem, jak i przedsiębiorstwem" - stwierdziła.

Jak pokazały to ostatnie badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec oszczędzania” zarówno kobietom, jak i mężczyznom brakuje systematyczności w oszczędzaniu.

- Kobiety cechuje większa zapobiegliwość finansowa – częściej zapisują wydatki i starają się opłacać w terminie swoje rachunki, a także regularnie oszczędzać nawet niewielkie kwoty – uważa prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, autorka niedawno wydanej książki „Polak w świecie finansów”. – Mimo że kobiety posiadają uboższą wiedzę ekonomiczną od mężczyzn i uważają, że wiedza ta jest mało interesująca to, jeśli przyjrzymy się strategiom zarządzania codziennymi finansami wydają się robić to lepiej od mężczyzn – są bardzo rozsądne i skuteczne – dodaje prof. Maison.

Niewątpliwie tym, co łączy kobiety i mężczyzn w Polsce w kwestii podejścia do finansów jest wciąż za niski poziom edukacji ekonomicznej.

– Badania stanu wiedzy ekonomicznej Polaków, od lat regularnie prowadzone przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy, wciąż pokazują, że brakuje nam gruntownej wiedzy finansowej. Dzień Kobiet może być jedną z wielu dobrych okazji, by nie tylko przyjrzeć się różnicom w podejściu do pieniędzy kobiet i mężczyzn, ale także, by skłonić do refleksji na temat stanu wiedzy ekonomicznej i edukacji w tym zakresie – mówi Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Ciekawa różnica natomiast dotyczy znaczenia pieniędzy w życiu. Mężczyźni podchodzą do życia bardziej materialistycznie – dla nich częściej niż dla kobiet pieniądze są miarą własnej wartości, przez ich pryzmat oceniają także wartość innych. Jeszcze jeden wymiar wyraźnie różni podejście kobiet i mężczyzn do finansów. U mężczyzn widać większy wymiar indywidualistyczny – chętniej niż kobiety wydają pieniądze na siebie, kobiety natomiast wolą wydać pieniądze na rzecz innych oraz przeznaczyć je na cele charytatywne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak kobiety radzą sobie z finansami?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!