Jak małe i średnie firmy poradzą sobie z Jednolitym Plikiem Kontrolnym?

Jak małe i średnie firmy poradzą sobie z Jednolitym Plikiem Kontrolnym?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mali i średni przedsiębiorcy muszą po raz pierwszy przesłać Jednolity Plik Kontrolny. Blisko 134 tysiące firm musi pierwszy raz wysłać skarbówce informacje z ewidencji VAT w nowym, elektronicznym formacie - mają na to czas do 27 lutego.

Informacje w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego - od lipca ubiegłego roku - mają obowiązek przekazywać duże firmy. Od przyszłego roku będą to robić także mikroprzedsiębiorcy.

Jednolity Plik Kontrolny to jeden z elementów uszczelniających system podatkowy w Polsce, komentuje mecenas Piotr Bimkiewicz, ekspert prawa karno-gospodarczego z kancelarii BW Adwokaci.

- Ideą Jednolitego Pliku Kontrolnego była możliwość zdalnej skarbowej kontroli podatkowej u przedsiębiorców – zaznacza gość Polskiego Radia 24. – Jednolity Plik Kontrolny jest szeregiem zapisów księgowych przekazywanych urzędowi skarbowemu w wersji elektronicznej, po to, żeby system stworzony dla obsługi, czy mówiąc kolokwialnie, obróbki tych danych, które urząd skarbowy otrzyma, mógł zweryfikować, czy doszło do transakcji nieuprawnionych, fikcyjnych i na tej podstawie wszczął kontrolę u konkretnego podatnika i odszukał transakcję, czy kwoty wyłudzeń, które wiążą się z oszustwami po stronie przedsiębiorców – wyjaśnia ekspert.


Od lipca ub.r. informacje w formie JPK, muszą przekazywać fiskusowi największe firmy, które z nowymi obowiązkami radzą sobie dobrze, ocenia mec. Bimkiewicz.

- Największe przedsiębiorstwa mają z reguły odpowiednie budżety na to, aby zatrudnić dodatkowych specjalistów, aby zlecić dodatkowe opinie, aby specjaliści w konkretnych dziedzinach pomogli im przygotować się na te zmiany. Takie przygotowanie musi być oczywiście dosyć konkretne, bo te działalności są z reguły bardzo rozbudowane, dotyczą dużych kwot i też najczęściej duzi przedsiębiorcy chcą być w 100 proc. w porządku z przepisami podatkowymi, chcą być transparentni dla urzędów skarbowych. Dla nich kontrola to jest naprawdę udręka, więc wolą wydać na początku większe kwoty, aby przygotować się właściwie na zmiany – podkreśla ekspert.

Największe problemy z JPK mogą mieć mniejsi przedsiębiorcy, zaznacza gość Polskiego Radia 24.

- Część małych i średnich firm posiada własne zespoły księgowe, ale zdecydowana większość jednak te usługi zleca na zewnątrz, wynajmuje biura księgowe. I te biura rozliczają księgowo takie firmy. Oczywiście programy, z których biura księgowe korzystają, zostały wyposażone w dodatkowe wtyczki dedykowane właśnie JPK, które pozwalają na przekazywanie tych danych do urzędu skarbowego. Niemniej jednak, jeżeli chodzi już o rozliczenia wewnętrzne, to one stają się dość kłopotliwe. Z tych informacji, które otrzymuję z rynku, wynika, że kłopotliwe są dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a nie księgach rachunkowych, tak jak robią to duże firmy i spółki kapitałowe. Bowiem jest to uproszczona forma rozliczeń i to powoduje, że część rozliczeń nie jest tak transparentna, jak w księgach rachunkowych. Jednocześnie koszty takiej księgowości są niższe. Jeżeli zatem mikro- czy mały przedsiębiorca w tej chwili będzie musiał wprowadzić dodatkową sprawozdawczość w związku z JPK, to także powinien liczyć się ze wzrostem ceny usług księgowych – zaznacza mec. Bimkiewicz.

Tymczasem kontrole w jednolitym pliku ruszą dopiero za rok, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Od 2018 roku fiskus zacznie weryfikować rozliczenia podatników, wykorzystując dane z Jednolitego Pliku Kontrolnego - tak wynika z wewnętrznego dokumentu Ministerstwa Finansów, do którego dotarła gazeta. Na razie trwają prace nad informatycznymi narzędziami, które to umożliwią.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak małe i średnie firmy poradzą sobie z Jednolitym Plikiem Kontrolnym?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!