Jak polski system podatkowy wypada na tle innych krajów UE?

Jak polski system podatkowy wypada na tle innych krajów UE?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze tylko kilkanaście dni - do 2 maja - można składać zeznania podatkowe i oddać fiskusowi należną część. Polski system podatkowy, wbrew subiektywnym odczuciom, nie jest najbardziej restrykcyjny w Europie.

Z dwiema stawkami, 18 i 32 procent, nasz system podatkowy plasuje się mniej więcej pośrodku stawki europejskiej, mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor i doradca podatkowy w PwC.

- Są państwa, które mają niższe stawki, np. Bułgaria, która ma stawkę liniową 10-proc. Natomiast są też oczywiście państwa ze stawkami znacznie wyższymi, chociażby kraje skandynawskie, gdzie te stawki przekraczają 50 proc. – podkreśla rozmówczyni radiowej Jedynki. – Także w kieszeni polskich podatników, przeciętnie zarabiających, pozostaje mniej więcej 71 proc. pensji brutto. To również mieści się w średniej unijnej. Natomiast drobną różnicę widać, jeżeli weźmiemy pod uwagę rodziny, które wychowują np. dwójkę dzieci. Tutaj okazało się, że jesteśmy trochę poniżej średniej unijnej, dlatego że w kieszeni takiej polskiej rodziny zostaje mniej więcej 74 proc. wynagrodzenia brutto. Natomiast w Unii Europejskiej ten wskaźnik wynosi ok. 77 proc. – dodaje.


Kwota wolna od podatku

W Unii Europejskiej jest znacznie więcej ulg podatkowych dla rodzin, zauważa Joanna Narkiewicz-Tarłowska. Dodaje, że w zasadzie w latach 2015 i 2016 było podobnie, bo podatki się nie zmieniły. Inaczej będzie w przyszłym roku.

- Na pewno zyskają najubożsi, dlatego że do tej pory było tak, że osoby, które zarabiały w wysokości minimum egzystencji musiały jeszcze od tej kwoty płacić podatek. Minimum egzystencji wynosi mniej więcej rocznie ok. 6,6 tys. zł. Właśnie do takiej kwoty, począwszy od tego roku, zwiększono kwotę wolną od podatku. W związku z czym takie osoby nie będą już musiały płacić podatku. Ta kwota oczywiście będzie maleć, aż do tych osób, które zarabiają powyżej 127 tys. zł rocznie, gdzie ta kwota już nie będzie przysługiwać – wyjaśnia ekspertka.

W drugim, 32-procentowym progu podatkowym w Polsce znajduje się około 3 procent podatników.

Walka z oszustami podatkowymi

Tymczasem o podatkach słyszymy coraz częściej, bo dziś jednym z głównych celów rządu jest zwalczanie przestępców podatkowych, mówi Mikołaj Woźniak, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

-  Poprawiają się wpływy z VAT i mogą się one poprawiać dalej. W tej chwili jeszcze urzędy w dużym stopniu nie wykorzystują np. Jednolitego Pliku Kontrolnego, podczas kontroli. Fakt, że fiskus ma więcej informacji świadczy o tym, że część podmiotów bardziej konserwatywnie rozlicza transakcje i w związku z tym odprowadzają więcej VAT. Natomiast ministerstwo niedługo powinno zacząć organizować kontrole przy użyciu narzędzia analitycznego. Wtedy dopiero zobaczymy efekt nowoczesnych kontroli za pomocą technologii. Moim zdaniem doprowadzi to do dalszego zwiększenia skuteczności ścigania VAT-u – uważa gość radiowej Jedynki.

Mniejszy apetyty przedsiębiorców na optymalizacje

W Unii Europejskiej od dłuższego czasu obniżane są stawki CIT i dziś już są one stosunkowo niskie, a coraz skuteczniejsze stają się też kontrole, podkreśla Mikołaj Woźniak.

- Trend, który widać, to jest zaostrzenie kontroli podatkowych, szczególnie w obszarze cen transferowych, czyli zwalczanie optymalizacji podatkowych. Liczby w Polsce pokazują, że skuteczność kontroli z zakresu cen transferowych jest dużo wyższa i stąd pewnie także mniejszy apetyty przedsiębiorców na optymalizacje podatkowe – zauważa ekspert.

CIT i VAT można by uprościć bez wpływu na biznes, podkreśla Mikołaj Woźniak. Bo nie sama wysokość stawki jest najważniejsza, lecz to, co można zaliczyć do kosztów podatkowych. Im więcej wyłączeń, tym wyższa będzie efektywna stopa opodatkowania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak polski system podatkowy wypada na tle innych krajów UE?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!