Jak repolonizacja może wpłynąć na kredyty dla firm i stan sektora bankowego

Jak repolonizacja może wpłynąć na kredyty dla firm i stan sektora bankowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie widać końca przetasowań na polskim rynku bankowym. Nie milkną przy tym pytania o to, co na dłuższą metę repolonizacja zmieni się w naszym sektorze bankowym i czy są różnice w procesie przyznawania kredytów dla firm i instytucji między bankami stanowiącym własność Skarbu Państwa a prywatnymi?

Na kwestie finansowania i dostępności kredytów dla gospodarki nie można patrzeć tylko przez pryzmat wielkości udziału kapitału krajowego czy zagranicznego w sektorze bankowym. Na dostępność kredytów mają bowiem wpływ różne czynniki: fundusze własne banków, dostępność do źródeł finansowania - czyli do depozytów lub do finansowego z rynku kapitałowego krajowego i międzynarodowego. O gotowości banków do kredytowania klientów decyduje również koniunktura gospodarcza czy konkurencyjność podmiotu aspirującego, a przede wszystkim - jego zdolność kredytowa.

Znaczącą rolę w finansowaniu gospodarki odgrywają też regulacje, obciążenia i ograniczenia, nakładane na sektor bankowy oraz wymagania stawiane temu sektorowi. Jeśli ustanowiono wysokie wymogi kapitałowe, to banki muszą mieć odpowiednio większe fundusze własne, by móc realizować akcję kredytową na określonym poziomie. A nie zapominajmy, że w ostatnich latach obciążenia, wymagania i ograniczenia w Polsce bardzo wzrosły, sektor był - i pewnie będzie - też bardzo mocno regulowany.

Wreszcie o możliwościach rozwoju akcji kredytowej banków decyduje tempo budowy funduszy własnych banków. Jeżeli wymagania kapitałowe rosną (np. z powodu dodatkowego podatku czy ograniczenia źródeł zysku, choćby redukcji opłaty interchange lub wprowadzania dodatkowych buforów kapitałowych) - może się okazać że zdolność banków do finansowania rozwoju będzie stopniowo maleć.

- Kwestia, czy sektor bankowy jest bardziej krajowy, czy bardziej międzynarodowy, może odgrywać ważną rolę, ale nie jest kluczowa - ocenił w rozmowie z wnp.pl Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

W dalszej części artykułu:

  • Jaka jest wartość kredytów udzielanych w Polsce?
  • Co dla sektora bankowego oznaczają rosnące wpływy polityków?
  • Jakie są idealne proporcje między kapitałem krajowym i zagranicznym?


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak repolonizacja może wpłynąć na kredyty dla firm i stan sektora bankowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!