PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak zrównoważyć rozwój w Polsce Wschodniej?

Autor: WNP.PL (Piotr Stefaniak)
03-08-2016 19:37
Jak zrównoważyć rozwój w Polsce Wschodniej?
Fot. Shutterstock

Zróżnicowanie dochodowe między województwami i wewnątrz województw w Polsce zwiększało się w ostatniej dekadzie. Nie istnieją strukturalne przyczyny, dla których skala nierówności międzyregionalnych miałaby być w Polsce większa niż w Hiszpanii, Francji, czy Niemczech.

Taki jest ogólny wniosek, jaki przedstawia Ministerstwo Rozwoju w – skierowanym do publicznej konsultacji - projekcie Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.
Celem ogólnym tej strategii jest bowiem „Tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym”, jak zaznaczają autorzy.

Diagnoza

Występujące w Polsce silne zróżnicowania przestrzenne w poziomie rozwoju społecznego i gospodarczego, w znacznej mierze są uwarunkowane historycznie i są wynikiem długotrwałych procesów, oceniają autorzy dokumentu.

Z jednej strony, w ciągu ostatnich kilkunastu lat istotnie zmniejszył się dystans rozwojowy mierzony PKB per capita (według siły nabywczej - PPS) polskich województw względem średniej UE. Tak liczony wskaźnik w województwie mazowieckim przekroczył w 2014 r. średni poziom UE-28 (poziom 108 proc.). Istotnie do tej średniej zbliżyły się też regiony najbardziej rozwinięte gospodarczo, gdzie ulokowane są duże aglomeracje miejskie.

Ale z drugiej strony, w niewielkim stopniu lukę w rozwoju (liczoną PKB per capita) zmniejszyło kilka województw z Polski Wschodniej.

Najniższym tempem rozwoju charakteryzują się województwa świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, będące w grupie najsłabiej rozwiniętych w UE (w 2014 r. osiągnęły odpowiednio poziom 48 proc. i 49 proc. średniej EU), przy średniej dla Polski ok. 60 proc.

Przyczyny dysproporcji

Te rosnące dysproporcje międzyregionalne, jak i wewnątrz województw - pomimo notowanego wzrostu gospodarczego w skali całego kraju – są konsekwencją: szoku transformacyjnego, postępującej deindustrializacji oraz „geograficznie selektywnego napływu inwestycji, głównie zagranicznych, koncentrujących się w obszarach aglomeracji”, stwierdza MR.

Ale same dysproporcje wywołują też skutki, które dodatkowo zwiększają zróżnicowanie w poziomie zamożności. Chodzi o proces wyludniania i starzenia się regionów słabo rozwiniętych, zwłaszcza wschodniej, północnej i południowej części kraju.

Towarzyszy temu migracja, szczególnie osób lepiej wykształconych i bardziej przedsiębiorczych, z regionów słabiej rozwiniętych do Warszawy i innych aglomeracji. Pogłębia to proces niekorzystnych zmian struktury wieku ludności w tych regionach.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 508 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP