Jaki budżet na 2019 r.? Zajmie się tym rząd

Jaki budżet na 2019 r.? Zajmie się tym rząd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wtorek rząd zajmie się m.in. wskaźnikami makroekonomicznymi, będącymi podstawą do opracowania budżetu na 2019 r. Zgodnie z dotychczasowymi prognozami MF w przyszłym roku PKB wzrośnie o 3,8 proc., a inflacja wyniesie 2,3 proc.

We wtorkowym porządku obrad rządu znalazła się m.in. propozycja średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2019 oraz informacja o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2019. Opracowanie obu punktów leży w gestii resortu finansów. Zwykle propozycje resortu finansów są zgodne z prognozami zawartymi w akceptowanej wcześniej przez rząd Aktualizacji Programu Konwergencji.

Zgodnie z APK przyjętą w kwietniu br., PKB w 2019 r. wzrośnie nominalnie o 3,8 proc. (realnie o 6,1 proc.), a inflacja wyniesie 2,3 proc. W dokumencie oceniono, że perspektywy polskiej gospodarki pozostają dobre.

"W 2018 r. istotnym czynnikiem wzrostu będą inwestycje, zwłaszcza publiczne, niemniej jednak konsumpcja prywatna, wspierana optymistycznymi oczekiwaniami polskich konsumentów i dobrą sytuacją na rynku pracy, pozostanie główną determinantą wzrostu" - tłumaczy MF. Założono, że konsumpcja prywatna w przyszłym roku zwiększy się o 3,5 proc. a spożycie publiczne o 2,2 proc. Natomiast nakłady brutto na środki trwałe w 2019 r. będą większe o 8,4 proc.

Resort finansów przewiduje także, że w 2018 r. stopa bezrobocia spadnie do 4,2 proc. z 4,9 proc. (liczona według międzynarodowej metodyki BAEL - Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) zanotowanych w roku poprzednim, a w 2019 r. wyniesie 3,9 proc.

Według resortu finansów kontynuacja poprawy sytuacji na rynku pracy sprzyjać będzie wzrostowi wynagrodzeń w sektorze rynkowym. Założono, że nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2019 r. wyniesie 5,6 proc.

"W nadchodzących latach prognozowana jest dobra koniunktura u głównych partnerów handlowych Polski i związany z tym relatywnie wysoki popyt na produkty polskich eksporterów. Utrzymująca się konkurencyjność cenowa polskich produktów pozwala osiągać firmom stosunkowo wysokie wskaźniki rentowności ze sprzedaży" - czytamy w APK. Zgodnie z prognozami MF w 2019 r. eksport wzrośnie o 6 proc., a import o 6,9 proc.

Dokument odnosi się także do wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. "Fundusz wynagrodzeń w państwowych jednostkach budżetowych będzie realizowany w ramach limitu wydatków przewidzianego przez stabilizującą regułę wydatkową, przy czym przyjęto założenie o wzroście tego funduszu zgodnym z inflacją (CPI), z wyłączeniem grup pracowniczych objętych istniejącymi systemami indeksacji" - napisano w APK.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaki budżet na 2019 r.? Zajmie się tym rząd

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!