PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jakie będą konsekwencje wprowadzenia "podatku granicznego" w USA?

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
30-05-2017 10:35
Jakie będą konsekwencje wprowadzenia "podatku granicznego" w USA?
Fot. Shutterstock

O ile nie ma zastrzeżeń, co do konieczności obniżenia ustawowych stawek podatku dochodowego od osób prawnych w USA, to już wprowadzenie ograniczającego import „podatku granicznego” (zwanego także podatkiem BAT, od border-adjustment tax) budzi znacznie większe kontrowersje - zauważa  Michael Hasenstab, zarządzający portfelami inwestycyjnymi, CIO, Templeton Global Macro.

Jego zdaniem „podatek graniczny” w pewnej formie może zostać wprowadzony pod inną nazwą, na przykład jako podatek wzajemny.  - Podatek graniczny wygenerowałby znaczące przychody, zatem mógłby sfinansować znaczne obniżenie ustawowych stawek podatkowych, przygotowując grunt pod ambitną reformę systemu podatkowego - dodał.
Nowa administracja Stanów Zjednoczonych na dwa podstawowe cele gospodarcze: wspieranie wzrostu i pobudzenie krajowej produkcji. Program reform ma wiele różnych aspektów, duże kontrowersje wzbudza przede wszystkim plan popieranej przez Republikanów reformy podatku dochodowego od osób prawnych, która ma przyczynić się do realizacji obydwu celów nowej administracji.

Zdaniem Michael Hasenstaba obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych mogłoby teoretycznie zapewnić wsparcie dla wzrostu i sprzyjałoby wzrostowi produkcji krajowej poprzez stworzenie mniej korzystnych warunków dla importu. - Biorąc pod uwagę wpływ na eksport i import, podatek graniczny niewątpliwie miałby potencjalnie szerokie implikacje dla wymiany handlowej – ocenił.

Jaki miałby być mechanizm działania potencjalnego podatku granicznego?

- Zgodnie z zasadami nowego podatku dochodowego od osób prawnych przewidzianymi w przedstawionym przez Republikanów planie reformy, podatek graniczny byłby stosowany w następujący sposób: przychody z eksportu byłyby wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych a koszty poniesione w kraju byłyby odliczone od podstawy opodatkowania, ale koszty importu nie podlegałyby odliczeniu – wyjaśnia ekspert.

- Generalnie reforma zastąpiłaby system ogólnoświatowy systemem terytorialnym, opartym na miejscu konsumpcji, a nie na miejscu produkcji; system umożliwiający odliczanie odsetek zostałby zastąpiony systemem generalnie ignorującym przepływy pieniężne, a zamiast podatku od dochodu mielibyśmy podatek od konsumpcji. Choć podatek graniczny byłby nowością w systemie podatkowym w Stanach Zjednoczonych, większość innych krajów ma już takie rozwiązanie w formie podatku od towarów i usług (VAT) lub podatku dochodowego, który ma komponent związany z handlem transgranicznym - dodał.

Z punktu widzenia wpływu na gospodarkę podatek graniczny byłby równoważny wprowadzeniu podatku VAT przy jednoczesnym wyeliminowaniu podatków od wynagrodzeń.

A powody dla których „podatek graniczny” wzbudza kontrowersje? - Wszystkie reformy podatkowe mają swoich zwycięzców i swoich przegranych, ale podatek graniczny byłby wyjątkowo ważny dla eksporterów i importerów (co pokazują nasilone działania lobbystów) – wyjaśnia ekspert. I dodaje, że wprowadzenie podatku mogłoby zaburzyć dotychczasową równowagę w takich obszarach, jak ceny, zyski, łańcuchy dostaw, wymiana handlowa i kursy walut. - Należy jednak zaznaczyć, że wszystkie pozostałe gospodarki rozwinięte przetrwały wprowadzenie podatków granicznych (VAT) i dostosowały się do nowych warunków - podkreślił.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

29 947 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

736 248 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP