Jakie życie po OFE?

Jakie życie po OFE?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dni OFE są policzone. Już za pół roku Polacy mają oszczędzać na starość w pracowniczych planach kapitałowych i napędzać rozwój gospodarczy kraju, bo tak naprawdę tylko od niego zależy wysokość naszych emerytur. Co się zmieni po 1 stycznia 2018 roku?

Przypomnijmy. Otwarte fundusze emerytalne pojawiły się wraz z reformą systemu emerytalnego w 1999 r. Polacy mieli w nich lokować część swojej składki emerytalnej. Po pierwszych latach entuzjazmu przyszła fala sceptycyzmu, będąca efektem problemów giełdy, gdzie OFE inwestowały, i fatalnych doniesień z krajów, które oparły swój system ubezpieczeń emerytalnych o podobne rozwiązania.

Znaczący wyłom w systemie uczynił w 2013 roku rząd PO-PSL, który doszedł do wniosku, że skoro OFE ponad połowę pieniędzy lokują w państwowych obligacjach, to lepiej, żeby państwo samo się nimi zajęło. Przejęto ponad 150 mld zł z tzw. części obligacyjnej. Mniej więcej drugie tyle zostało w części kapitałowej OFE (akcje). Jednocześnie od lutego 2014 r. udział w OFE przestał być obowiązkowy.

Z danych KNF wynika, że na koniec marca 2017 roku do OFE należało blisko 16,4 mln osób - a ich aktywa netto wyniosły 167,6 mld zł. W ciągu trzech lat liczba członków spadła o 328 tys.

W związku z wejściem w życie reformy ZUS nie przeprowadza losowań do OFE osób wchodzących na rynek pracy oraz podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu i którzy samodzielnie nie przystąpili do żadnego OFE. Ostatnie takie losowanie miało miejsce w styczniu 2014 r. Od lutego 2014 r. roku obserwujemy powolny, ale systematyczny spadek liczby członków OFE. Prawie nikt spośród osób wchodzących na rynek pracy nie przystępuje samodzielnie do OFE, co skutkuje tym, że cała ich składka emerytalna jest przekazywana do ZUS.

W dalszej części artykułu o nowych pomysłach na emerytury:

  • Co się stanie z akcjami zgromadzonymi w OFE?
  • Jak mają działać pracownicze plany kapitałowe?
  • Kto chce zarządzać odłożonymi przez Polaków oszczędnościami?
  • Czy pozwolą one na zbudowanie odpowiedniego wzrostu gospodarczego?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jakie życie po OFE?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!