Jan Olbrycht: pieniędzy w budżecie europejskim będzie mniej

Jan Olbrycht: pieniędzy w budżecie europejskim będzie mniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska pod względem wykorzystania funduszy unijnych jest na 16. miejscu wśród krajów członkowskich. Są opóźnienia, a pieniądze z każdym rokiem uciekają - przestrzega w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Europoseł zwrócił uwagę na poważne opóźnienia w realizacji projektów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020.

- Zależy oczywiście, na co spojrzymy: czy na projekty przygotowane i zakontraktowane, czy na projekty, które są sfinansowane i rozliczone? Jeśli chodzi o te drugie, to Polska jest w tej chwili na 16. miejscu wśród krajów europejskich. Nasz poziom wykonania i rozliczenia, jeśli chodzi o pieniądze z całej perspektywy, jest w granicach około 7,5 proc. To bardzo nisko - mówi i wyjaśnia, że jeśli projekty ruszą późno, to pieniądze na nie będą musiały pochodzić z budżetu europejskiego w następnych latach.

Jak tłumaczy, takie opóźnienia spowodują, że wszystko będzie się przesuwać. Bo nie jest tak, że pieniądze na projekty leżą i czekają.

- Efekt jest taki, że już teraz zdejmujemy kolejne 6 mld euro niewykonanych w całej Unii Europejskiej z polityki spójności. W poprzednim roku zdjęliśmy około 12 mld euro. To są plany rządów. Rządy poszczególnych państw planowały, że wydadzą te pieniądze, a następnie w połowie roku redukowały swoje plany. Polska też zredukowała plan wykonania na ten rok - mówi Jan Olbrycht.

Europoseł podkreśla, że w Polsce nie brakuje projektów w ramach obecnej perspektywy unijnej. One są kontraktowane, ale pytanie brzmi, kiedy one będą realizowane i rozliczane? To bardzo poważnie rzutuje na następny okres programowania pieniędzy unijnych.

Jego zdaniem musimy się liczyć z tym, że pieniędzy w budżecie europejskim będzie mniej, chociażby z powodu brexitu.

- Komisja Europejska przedstawiła w czerwcu pięć scenariuszy dotyczących polityki spójności. W czterech z nich przewidziano cięcia w polityce spójności i rolnictwie. Jeden ze scenariuszy jest odpowiedzią na postulaty – choćby ze strony polskiego rządu – aby Unia Europejska bazowała wyłącznie na współpracy gospodarczej, czyli żeby funkcjonowała jako związek niezależnych państw. Ale w takim wydaniu nie ma żadnej potrzeby, żeby polityka spójności została zwiększona, a nawet zakłada on całkowitą likwidację tej polityki - mówi w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl.

O tym, kiedy będziemy bliżsi odpowiedzi na pytanie, jak zmieni się wysokość unijnych pieniędzy dla Polski, o groźbie wstrzymania funduszy w razie nie zrealizowania unijnej polityki, np. w zakresie wspierania imigrantów, czytaj więcej: Jan Olbrycht o polityce spójności po 2020 roku: Pieniędzy będzie mniej. Pytanie, jak będą dzielone
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jan Olbrycht: pieniędzy w budżecie europejskim będzie mniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!