XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Japonia: produkcja hamuje, ale spada bezrobocie

Japonia: produkcja hamuje, ale spada bezrobocie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w czerwcu najmocniej od ponad dwóch lat, ale pozytywne dane z rynku pracy dają nadzieję, że prowzrostowa polityka premiera Shinzo Abe przynosi efekty, jednak na trwałe ożywienie trzeba poczekać.

Według agencji Reuters pierwszy spadek produkcji przemysłowej od pięciu miesięcy wynika w dużej mierze z tego, że producenci próbują uniknąć nagromadzenia zapasów.

Mimo słabszych danych o wytwórczości w Japonii nastroje na rynkach były pozytywne. Według danych Ministerstwa Gospodarki produkcja przemysłowa w kraju kwitnącej wiśni w czerwcu 2013 r. spadła mdm o 3,3 proc. Eksperci spodziewali się spadku produkcji mdm o 1,5 proc.

To pierwszy miesiąc spadku produkcji mdm po czterech miesiącach wzrostu. Był to najmocniejszy spadek od marca 2011 r., gdy ogromne trzęsienie ziemi i tsunami spowodowały wiele zniszczeń w tym katastrofę w elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Analitycy ocenili, że japońskie dane były mocno rozczarowujące. Stopa bezrobocia co prawda spadła z 4,1 do 3,9 proc., ale rozczarowały wydatki gospodarstw domowych, rosnąc nie o 1,2 proc., jak oczekiwano, a zmniejszając się o 0,4 proc.

Dobrym prognostykiem może być jednak fakt, że stopa bezrobocia i dostępność ofert pracy są na najlepszych poziomach od 2008 r. W zeszłym miesiącu miejsca pracy były dostępne dla więcej niż 9 na 10 osób, które jej szukały. To największy popyt na pracowników w ciągu pięciu lat.

Agencja podkreśla, że dane za pierwsze półrocze będą wskaźnikiem dla premiera Japonii, który stara się znaleźć równowagę między stymulacją gospodarki a koniecznością konsolidacji fiskalnej. Japonia ma najwyższą na świecie relację zadłużenia do PKB, która wynosi ponad 200 proc.

Rząd w Tokio rozważa podniesienie podatku od sprzedaży towarów i usług. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jesienią, ale już pojawiają się sygnały, że premier Shinzo Abe może się wycofać z tego planu w obawie przed niekorzystnym wpływem wyższych podatków na ożywienie.

Wzrost gospodarczy Japonii w pierwszym kwartale wyniósł w ujęciu rocznym 4,1 proc. i był największy wśród dużych gospodarek rozwiniętych.

Premier Japonii, który objął stery władzy w grudniu rozpoczął oparty na trzech filarach program ożywienia gospodarczego. Obejmuje on m.in. pakiet stymulacyjny o wartości 105 mld dol., a także nową politykę banku centralnego, która zakłada wpompowywanie do gospodarki miliardów jenów tak, by w ciągu dwóch lat osiągać inflację na poziomie 2 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Japonia: produkcja hamuje, ale spada bezrobocie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!