Jean-Claude Juncker, KE: należy zachować fundusze spójnościowe i rolne

Jean-Claude Juncker, KE: należy zachować fundusze spójnościowe i rolne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłym budżecie UE trzeba poczynić oszczędności, ale nie należy likwidować polityki spójności i wspólnej polityki rolnej - oświadczył we wtorek w Strasburgu szef KE Jean-Claude Juncker podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat przyszłości Europy.

  • Juncker powiedział, że zważywszy na cele, jakie UE sobie stawia i ambicje, Wspólnota nie jest w stanie nadal funkcjonować w obecnych ramach budżetowych.
  • Podkreślił, że budżetu europejskiego nie powinno się tworzyć, wychodząc od cięć. Jego zdaniem podejście powinno być odwrotne - od ambicji i celów do konkretnych decyzji finansowych.
  • Juncker podkreślił, że nawet jeśli istnieje zgoda co do tego, że w wielu dziedzinach, m.in. polityce spójności i rolnej potrzebne są oszczędności, to należy je wprowadzać w sposób "mądry".

Odnosząc się do kwestii poruszonych przez premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia w jego wystąpieniu w Parlamencie Europejskim, Juncker powiedział, że zważywszy na cele, jakie UE sobie stawia i ambicje, Wspólnota nie jest w stanie nadal funkcjonować w obecnych ramach budżetowych. Dodał jednak, że budżetu europejskiego nie powinno się tworzyć, wychodząc od cięć. Jego zdaniem podejście powinno być odwrotne - od ambicji i celów do konkretnych decyzji finansowych.

Juncker podkreślił, że nawet jeśli istnieje zgoda co do tego, że w wielu dziedzinach, m.in. polityce spójności i rolnej potrzebne są oszczędności, to należy je wprowadzać w sposób "mądry". Dlatego też sprzeciwia się "głupim" i "nieprzemyślanym" atakom na samo kontynuowanie tych polityk. "Komisja nie zgodzi się na to i nie będzie tą droga podążać" - oświadczył.

Juncker powiedział, że podoba mu się entuzjazm, z jakim przywódcy krajów europejskich - z kilkoma wyjątkami - wypowiadają się na temat przyszłości Europy, ale chciałby zobaczyć, jak ich słowa przekładają się na działania, "zwłaszcza w kwestiach budżetowych".

Przypomniał jednocześnie o zaangażowaniu Unii w projekty rozwojowe w Chorwacji, takie jak most łączący półwysep Peljeszac z resztą kraju, które są jego zdaniem równie ważne dla władz w Zagrzebiu, jak i dla całej Europy.

Fundusze spójności są wsparciem dla słabiej rozwiniętych państw członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca nie przekracza 90 proc. średniej unijnej i są przeznaczane głównie na pomoc w zakresie ochrony środowiska i infrastruktury transportowej. Obecnie Polska jest ich największym beneficjentem.

Z kolei wspólna polityka rolna UE reguluje wspólny rynek rolny poprzez interwencje cenowe, limitowanie produkcji, skupy interwencyjne czy wsparcie dla grup producentów.

W UE trwa od pewnego czasu dyskusja na temat przyszłych ram finansowych, czyli budżetu na okres po 2020 r.

PE chce zaproponować, by państwa członkowskie zwiększyły wkład do unijnego budżetu o blisko 30 procent - wynika z projektu rezolucji, nad którą toczą się prace. Z kolei KE chce zaproponować wzrost kilkunastoprocentowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jean-Claude Juncker, KE: należy zachować fundusze spójnościowe i rolne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!