Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jerzy Kwieciński: co nam Unia dała, czego i kiedy od niej chcemy

Autor: wnp.pl (Jacek Ziarno, AS)
02-09-2017 16:39
Jerzy Kwieciński: co nam Unia dała, czego i kiedy od niej chcemy

Jerzy Kwieciński: u progu wejścia Polski do UE borykaliśmy się z wieloma problemami, które dziś udało się rozwiązać i poprawić jakość życia mieszkańców.

Fot. PTWP

W dyskusji o roli unijnych funduszy w rozwoju Polski trzeba odwołać się do liczb. Mówią same za siebie... To fakty, z którymi nie da się polemizować - wskazuje Jerzy Kwieciński, członek Rady Ministrów, wiceminister rozwoju, w rozmowie z Nowym Przemysłem, i mówi o szczegółach.

 • Fundusze z UE: każde 100 zł wsparcia publicznego bezpośrednio mobilizuje ok. 70 zł wkładu przedsiębiorstw.
 • Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje poziom inwestycji w wysokości 25 proc. PKB w roku 2030.
 • Dla Polski jednolity rynek czterech swobód jest podstawowym źródłem rozwoju gospodarczego w Europie.
 • Rząd: Unia jest niepodzielna, a wszelkie wewnętrzne inicjatywy muszą pozostać otwarte dla państw, które zechcą się do nich przyłączyć w przyszłości.
***********

W rozmowie z nami w połowie zeszłego roku zadeklarował pan: „Położymy nacisk na to, by około pół biliona złotych funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej intensyfikowało inwestycyjne wydatki firm prywatnych”. Pora na pierwsze oceny... Z punktu widzenia resortu rozwoju - udało się?


- Przyjrzyjmy się umowom, bo to dziś najbardziej miarodajny wskaźnik. Porozumienia o dofinansowanie przedsiębiorstw stanowią ponad połowę wartości wszystkich wniosków o unijne dofinansowanie - ogółem 59,6 mld zł. Publiczne dofinansowanie dla nich sięgnęło 35 mld. Zatem zadeklarowany wkład własny można ocenić na ok. 24,5 mld.

Czyli każde 100 zł wsparcia publicznego bezpośrednio mobilizuje, jak dotychczas, ok. 70 zł wkładu własnego przedsiębiorstw. A przed nami jeszcze 6,5 roku realizacji tej perspektywy finansowej, w której w usprawnionym systemie instytucjonalnym (grupa Polskiego Funduszu Rozwoju) szerzej wykorzystujemy pozadotacyjne formy wsparcia, dające większą społeczno-ekonomiczną stopę zwrotu z zaangażowania publicznego. Niewątpliwie udało się zatem zmodernizować system realizacji funduszy (zwłaszcza dla przedsiębiorców) i przyspieszyć wydatkowanie.

Ale nie oznacza, że oczekujemy natychmiastowego i pełnego uwidocznienia tych pozytywnych zjawisk we wskaźnikach statystyki publicznej. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje osiągnięcie poziomu inwestycji w wysokości 25 proc. PKB w roku 2030.

Przyśpieszenie wzrostu gospodarczego, a także stabilny harmonogram wydatków środków europejskich, powinny pozwolić na podtrzymanie obserwowanego już przyśpieszenia inwestycji, ale też na utrzymanie obecnej fazy ożywienia do końca perspektywy.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 202 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP