Jerzy Kwieciński: gospodarka przyspiesza dzięki inwestycjom

Jerzy Kwieciński: gospodarka przyspiesza dzięki inwestycjom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wszystkie silniki gospodarki pracują równo, bowiem w czwartym kwartale zeszłego roku do konsumpcji i eksportu dołączyły inwestycje - oznajmił Jerzy Kwieciński, szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

  • Polska gospodarka rośnie coraz szybciej.
  • Szczególnie duży wzrost dotyczy inwestycji.
  • Bardzo pomocne okazało się przyspieszenie w wydawaniu funduszy unijnych.

Kwieciński odniósł się do danych GUS o wzroście gospodarczym w IV kwartale zeszłego roku. Wynika z nich, że w ujęciu rocznym PKB wzrosło o 5,1 proc., popyt krajowy wzrósł o 6,1 proc., konsumpcja gospodarstw domowych zwiększyła się o 4,9 proc., a inwestycje o 11,3 proc.

Czytaj także: Wzrost polskiego PKB przekroczył symboliczny poziom. Inwestycje mocno w górę

"Dane GUS pokazują, że wszystkie silniki gospodarki pracują równo. Do konsumpcji i eksportu w IV kwartale dołączyły inwestycje i to jest najlepsza wiadomość. Dwucyfrowy wynik oznacza, że inwestycyjny silnik nie tylko odpalił, ale też dostał dodatkową turbinę" - ocenił Kwieciński.

Według niego, jedną z przyczyn odbicia jest przyspieszenie w funduszach unijnych. Poinformował, że rok 2017 zamknęliśmy z inwestycjami unijnymi o wartości 278,2 mld zł, z czego 172 mld zł to dofinansowanie UE. "Oznacza to, że każda złotówka z UE, którą przeznaczamy na inwestycje, generuje 62 grosze nakładów krajowych" - zaznaczył minister.

Szef MIiR uważa, że teraz najważniejszym wyzwaniem jest utrzymanie równej pracy wszystkich trzech silników w dłuższym okresie. "Jeśli gospodarką światową nie wstrząsną nieoczekiwane turbulencje, a na to na razie się nie zapowiada, szanse na trwały, zdrowy i zrównoważony wzrost są realne" - uważa minister.

"Pozytywnie należy też odczytywać rozwój sytuacji w poszczególnych sektorach gospodarki. W 2017 r. wszystkie odnotowały wzrost. Imponujący ponad 6-proc. wzrost obserwujemy w przemyśle i handlu - a więc w dominującej części naszej gospodarki. Dobry wynik osiągnęło budownictwo, gdzie wzrost był dwucyfrowy. Choć to po części pokłosie niskiej bazy sprzed roku, to jest dobrym prognostykiem. Z kolei dwucyfrowy wzrost w sektorze transportowym przyjmujemy jako lepszy niż oczekiwaliśmy. Wszystkie te dane potwierdzają, że model rozwoju Polski, nakreślony w planie Morawieckiego, przynosi efekty" - dodał.

Czytaj również: Z polskich przedsiębiorstw płyną bardzo dobre informacje

Zdaniem Kwiecińskiego, dobra koniunktura wpływa pozytywnie na rynek pracownika. Minister zwrócił uwagę, że w grudniu 2017 r. stopa bezrobocia wyniosła 6,6 proc. i była niższa o 1,6 pkt. proc. w porównaniu z grudniem 2016 r. Jednocześnie obserwowany jest wzrost płac i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W 2017 r. wzrosło realnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach o 3,9 proc. porównując rok do roku. Przeciętne zatrudnienie zwiększyło się w tym okresie o 4,5 proc.w ujęciu rocznym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jerzy Kwieciński: gospodarka przyspiesza dzięki inwestycjom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!