Jerzy Kwieciński: Nie wiązać budżetu UE z praworządnością

Jerzy Kwieciński: Nie wiązać budżetu UE z praworządnością
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022


Tego typu propozycja nie buduje jedności europejskiej, ale ośmiesza Unię Europejską – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, oceniając propozycję Komisji Europejskiej, by wypłatę środków z budżetu UE powiązać z przestrzeganiem praworządności w krajach członkowskich.

Od chwili przedstawienia przez Komisje Europejską projektu nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej UE minęły dwa tygodnie, a już widać, ze będzie to najgorętszy punkt budżetowych dyskusji, które czekają nas w najbliższych kilkunastu miesiącach. Zdaniem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego będzie to mechanizm ośmieszający Unię Europejską.

- Jaki wskaźnik dotyczący pomiaru praworządności będziemy stosowali? – pytał Kwieciński, przypominając, że kilkanaście lat temu w ramach paktu stabilności i wzrostu przewidywano sankcje dla krajów, które nie przestrzegały dyscypliny finansowej. Wówczas łamiącymi były Francja i Niemcy i żadna kara ich za to nie spotkała.

Łączenie tych dwóch kwestii – budżetu i praworządności -  jest nie przyjęcia, nie dlatego, ze praworządność jest nieistotna. Jest bardzo ważna. Ale nie ma możliwości jej obiektywnego pomiaru – stwierdził Balazs Rakossy, węgierski minister gospodarki. – Węgry w obecnej postaci nie przyjmą tego instrumentu – zadeklarował.

Nieco inne zdanie miał europoseł i sprawozdawca stanowiska PE w sprawie budżetu Jan Olbrycht. - Nie uważam że to jest dobry instrument w sensie uzyskania efektu, ale ten instrument pokazuje, jaka jest obecnie atmosfera w UE - stwierdził Olbrycht, dodając, że podczas obecnych rozmów  w sprawie przyjęcia do UE kolejnych krajów bałkańskich największy nacisk kładzie się właśnie na kwestie praworządności, a nie kwestie finansowe.

- Z przyjemnością witam propozycje związane z praworządnością – twierdzi z kolei Zsolt Darvas z ekonomicznego think tanku Bruegel, dodając, że jeśli UE chce przeciwdziałać zjawiskom korupcyjnym, to instrumentem do tego jest zachowanie pewnego stopnia niezależności sądów. Przyznał, że praworządność nie jest łatwa do zdefiniowania, podkreślił jednak, że kraje członkowskie muszą sobie wzajemnie ufać.  –Spodziewam się, że będziemy mieli gorącą dyskusję na ten temat – podsumował.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jerzy Kwieciński: Nie wiązać budżetu UE z praworządnością

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!