Juncker: Europejczycy nie będą niewolnikami polityki wewnętrznej USA

Juncker: Europejczycy nie będą niewolnikami polityki wewnętrznej USA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie chcę wojny handlowej z USA, ale Europejczycy nie będą niewolnikami amerykańskiej polityki wewnętrznej, będziemy bronić naszych interesów – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

  • Europa nie może cierpieć z powodu wewnętrznej polityki USA.
  • Problemy z USA nie oznaczają, że UE zbliży się do Rosji i Chin.

    Szef KE wezwał też państwa UE, aby nie uległy pokusie prowadzenia dwustronnych rozmów gospodarczych ze Stanami Zjednoczonymi.

Juncker ocenił relacje transatlantyckie "raczej pesymistycznie" po nałożeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na stal i aluminium z Unii Europejskiej. Zdaniem szefa KE jest jeszcze za wcześnie, by udzielić odpowiedzi na pytanie, czy Europa musi zaakceptować utratę najbliższego partnera.

Początek sporu, czytaj: USA nakładają na UE, Kanadę i Meksyk cła na stal i aluminium

- Trump jest czwartym prezydentem USA, z którym mam do czynienia. Żaden z jego poprzedników nie wykazywał wielkiego zainteresowania Europejczykami podczas swojej pierwszej kadencji. (...) Z mojego doświadczenia wynika, że prezydenci USA koncentrują się bardziej na Europie i stosunkach transatlantyckich w swojej drugiej kadencji, choć oczywiście nie jest jeszcze jasne, czy Trump będzie prezydentem w kolejnej kadencji - zaznaczył.

Podkreślił jednocześnie, że tak jak Trump walczy zaciekle o amerykańskie interesy, tak UE będzie walczyć o europejskie interesy. - Trump mówi najpierw Ameryka, ale to nie może oznaczać Europa na końcu - powiedział szef KE.

Co z interesami Polski, więcej tu: Emilewicz: Polska nie straci na amerykańskich cłach na aluminium i stal

Pytany, czy działania USA oznaczają, że UE zbliża się obecnie do Chin i Rosji, Juncker odpowiedział, że pewne wnioski trzeba wyciągnąć także z wycofania się Trumpa z porozumienia nuklearnego z Iranem. - Nie oznacza to, że zmienimy partnerów, ale oznacza, że inni partnerzy stają się ważniejsi niż przedtem" - zaznaczył. Jak zauważył UE musi również spróbować znaleźć porozumienie z Chinami w sprawie dotowania produkcji stali i naruszenia praw własności intelektualnej w związku z transferem technologii. Szef KE podkreślił też, że "spory handlowe nie muszą stać się wojnami handlowymi".

Juncker zauważył, że obejmując stanowisko przewodniczącego KE, chciał pomóc UE rozwijać się, tymczasem obecnie musi negocjować z Wielką Brytanią w sprawie jej wyjścia ze Wspólnoty. "Moją rolą jest pokierowanie Brexitem, w taki sposób, aby +27+ była zjednoczona. Wielka Brytania nie powinna również odnieść wrażenia, że chcemy się na niej mścić. Po prostu wyznaczamy kierunek naszej przyszłości, podczas gdy wciąż nie jest do końca jasne, jakiej przyszłości tak naprawdę chcą Brytyjczycy" - czytamy w wywiadzie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Juncker: Europejczycy nie będą niewolnikami polityki wewnętrznej USA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!