XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kazachstan docenia współpracę gospodarczą z Polską

Kazachstan docenia współpracę gospodarczą z Polską
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O znaczeniu relacji Kazachstanu z Polską świadczą zarówno obroty handlowe, jak i spotkania przywódców państw - uważa wiceszef MSZ Kazachstanu Roman Wasilenko. Prezes Kazakh Invest Maksat Kabaszew zachęca polskie firmy do inwestycji w branży rolno-spożywczej.

  • W Kazachstanie jest obecnych ponad 200 polskich firm.
  • Kazachstan, dla zbliżenia z Zachodem, rezygnuje z cyrylicy na rzecz alfabetu łacińskiego.
  • Prezydent Nazarbajew przygotowuje zmiany w konstytucji Kazachstanu.

*************************

W stolicy Kazachstanu Astanie z oficjalną wizytą przebywa prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W środę prezydent RP spotka się z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem podczas Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego. To kulminacja polskiej promocji gospodarczej na trwającej trzy miesiące i kończącej się 10 września wystawie Expo 2017.

"Polska jest dla Kazachstanu najważniejszym partnerem w Europie Środkowo-Wschodniej. W Kazachstanie pracuje więcej niż 200 polskich firm; Polacy przez lata niepodległości Kazachstanu (od grudnia 1991 roku - PAP) zainwestowali tu ponad 200 milionów dolarów" - oświadczył Wasilenko podczas spotkania z polskimi dziennikarzami, którzy relacjonują Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Jako przykład polskiego sukcesu w jego kraju podał inwestycje producenta leków Polpharmy, która w Szymkencie zakupiła farmaceutyczną spółkę Chimfarm oraz producenta chemii budowlanej Seleny, która w Kazachstanie wybudowała dwie fabryki i centra dystrybucyjne.

"Polpharma to lider wśród producentów lekarstw i farmaceutyków, natomiast Selena produkuje i dostarcza szeroki wybór produktów chemii budowlanej" - mówił Wasilenko. I przypomina, że w 2016 roku ta wrocławska firma uruchomiła zakład produkcyjny w Astanie, który wytwarza zaprawy suche do ocieplania budynków.

Gospodarka Kazachstanu i jej rozwój - jak podkreślił wiceminister - opiera się jednak na surowcach energetycznych. Według Wasilenki od lat 90. obserwowany jest wzrost wydobycia oraz eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego, co przyczyniło się do realizacji w Kazachstanie wielu przedsięwzięć infrastrukturalnych. Widać to np. w Astanie, która będąc stolicą państwa od 1998 roku stale się rozbudowuje. Corocznie udział ropy i gazu oraz ich produktów w koszyku eksportowym Kazachstanu wynosi ok. 60 proc. Dochody z tego tytułu stanowią ok. 45 proc. udziału w przychodach budżetu państwa, co przekłada się na udział tego sektora w PKB Kazachstanu na poziomie 25 proc.

"Rozwijamy się i potrzebujemy inwestycji nie tylko w tradycyjnych dziedzinach, ale też np. w dziedzinie nowych technologii; zależy nam na realizacji programu +Cyfrowy Kazachstan+. Wkrótce ogłosimy jego założenia" - zapowiedział wiceszef MSZ Kazachstanu. Wasilenko wymienił też kazachstańskie gałęzie gospodarki, w których mogą inwestować polskie firmy; to m.in. budownictwo, energetyka, w tym alternatywne źródła energii, petrochemia, meblarstwo.

Według niego na korzyść zmienia się prawo, które ułatwia realizację biznesu w Kazachstanie. Przypomniał, że w marcu 2017 roku prezydent Nazarbajew skierował do publicznej debaty projekt zmian w konstytucji. Propozycja ta zmierza w kierunku zwiększenia roli rządu oraz parlamentu, choć głowa państwa ma zachować prawo weta w strategicznych sprawach kraju.

Dodał też, że Kazachstan, który przez wiele lat był sowiecką republiką, do tego stopnia zmienia swoje nastawienie wobec zachodniego świata, że rezygnuje z cyrylicy na rzecz alfabetu łacińskiego. "W internecie ok. 70 proc. wszystkich informacji jest napisanych przy pomocy alfabetu łacińskiego. To istotne, by język kazachski również mógł funkcjonować w tym obiegu informacyjnym, co ułatwi nam komunikację ze światem" - powiedział Wasilenko. I dodał, że jeszcze jesienią zostanie przedstawiony projekt liter języka kazachskiego, ale już w alfabecie łacińskim.

Temat tej zmiany, której wdrożenie - według wiceministra - potrwa do 2025 roku, był podejmowany w Kazachstanie również w latach 2006-2007 czy w 2012 roku w ramach programu długoterminowego rozwoju "Kazachstan - 2050". W latach 90. z zapisu cyrylicą zrezygnowało kilka byłych republik sowieckich, takich jak Mołdawia, Uzbekistan, Azerbejdżan i Turkmenistan.

W ocenie kazachstańskiego dyplomaty Polskę i Kazachstan łączy jednak nie tylko gospodarka, ale też silne więzi historyczne. Sam, jak mówił, jest związany z Polską poprzez koligacje rodzinne. "Nie dalej jak rok temu wspólnie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim obchodziliśmy 80-lecie stalinowskich deportacji ludności polskiej do Kazachstanu. Do dziś mieszka tutaj ponad 30 tysięcy Polaków, którzy są jego obywatelami" - powiedział wiceminister.

Podkreślił przy tym, że w Kazachstanie nie jest używane pojęcie "mniejszości narodowej". "To jest bardzo istotne. W Kazachstanie żyje obok siebie ponad 100 różnych narodowości i wszystkie - według naszej konstytucji - mają takie same prawa. Utrzymanie pokoju i zgody to jest priorytetowe zadanie dla naszego prezydenta" - mówił Wasilenko. Wskazał, że w Kazachstanie ocena kogoś na podstawie jego narodowości lub religii, np. tego, czy jest muzułmaninem czy chrześcijaninem, jest drugorzędna. Ważne jest natomiast to - jak tłumaczył - by Kazachowie, którzy opuścili swoje rodzinne miejscowości, nigdy nie zapomnieli o swoich "małych ojczyznach".

Z polskimi dziennikarzami spotkał się również Maksat Kabaszew, prezes Kazakh Invest - instytucji, która jest odpowiednikiem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Kabaszew zachęcał polskie firmy do inwestowania w branży rolniczej np. w przetwórstwo rolno-spożywcze, przemysł maszyn rolniczych lub urządzeń dla przetwórstwa rolno-spożywczego.

"W Kazachstanie branża rolnicza charakteryzuje się dużym potencjałem" - podkreślił Kabaszew. Tłumaczył, że niższe ceny ropy naftowej na rynkach światowych wskazały władzom Kazachstanu potrzebę uniezależnienia się od sektora wydobywczego i dywersyfikację gospodarki. W Kazachstanie rolnictwo jest drugim, po górnictwie nafty i gazu, najważniejszym sektorem gospodarki. Pola uprawne rozciągają się na przestrzeni 223 mln hektarów, a w branży tej zatrudnionych jest ok. 9 proc. ludności.

"Moim zdaniem robienie biznesu w Kazachstanie jest dziś znacznie łatwiejsze niż przed laty, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami regionu. Sprzyja temu m.in. to, że dla przedsiębiorstw (realizujących inwestycje - PAP) przewidywane są preferencje podatkowe" - podsumował Kabaszew. W Kazachstanie udzielanie ulg inwestycyjnych przewidywane jest w postaci inwestycyjnych preferencji podatkowych (CIT, preferencje w podatku od nieruchomości i w podatku gruntowym), zwolnienie z opodatkowania wwożonego sprzętu inwestycyjnego, a także państwowe granty np. w postaci gruntów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kazachstan docenia współpracę gospodarczą z Polską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!