XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kazachstan kusi inwestorów z Polski zachętami finansowymi

Kazachstan kusi inwestorów z Polski zachętami finansowymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kazachstan czeka na polskich inwestorów - mówili w piątek uczestnicy konferencji poświęconej polsko-kazachskiej współpracy gospodarczej. Firmy, które zainwestują w Kazachstanie co najmniej 20 mln euro, dostaną pomoc w wysokości 30 proc. wartości inwestycji.

Do inwestowania w Kazachstanie zachęcał podczas piątkowej konferencji prasowej w PAP ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce Jerik Utembajew. Mówił o powstaniu platformy dla współpracy gospodarczej między Polską i Kazachstanem oraz pracach przy pilotażowym projekcie KZ-EUROPOL.

Ambasador podkreślił, że firma, która zainwestuje w Kazachstanie, jednocześnie wchodzi na cały rynek Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (Rosja, Białoruś, Kazachstan) zamieszkałej przez 170 mln osób, która powstała pod koniec maja 2014 r. "To unikalna szansa, tym bardziej, że mamy nowe, proinwestycyjne ustawodawstwo" - dodał.

Były premier, szef Rady ds. Współpracy i Rozwoju "Polsko Kazachstańska-Platforma Partnerstwa" Kazimierz Marcinkiewicz mówił, że przy Krajowej Izbie Gospodarczej powstaje rada współpracy gospodarczej Polska-Kazachstan KZ-EUROPOL. "Chcemy, by to było okno na świat dla polskich, ale też europejskich firm, które zechcą współpracować z Kazachstanem, a jednocześnie dla kazachskich firm, które zechcą współpracować gospodarczo czy inwestycyjnie w Polsce, ale także dalej w Europie" - mówił Marcinkiewicz.

Były premier poinformował, że niedawno był w Kazachstanie, a podczas jego wizyty otwarto część strefy ekonomicznej przeznaczonej pod klaster polsko-kazachstański. "To miejsce w pobliżu Astany (stolicy Kazachstanu - PAP), tuż przy drodze, w pobliżu torów kolejowych, z całym oprzyrządowaniem potrzebnym do inwestycji. To teren przygotowany dla polskiego biznesu" - mówił Marcinkiewicz.

Jego zdaniem sukces w Kazachstanie mogą odnieść zwłaszcza firmy z branży maszynowej i rolno-spożywczej. Kazachstan w tych sektorach dużo importuje, więc polskie produkty mogłyby się tam spotkać z dużym zainteresowaniem.

Obecny na konferencji prezes Związku Klastrów Polskich Krzysztof Krystowski powiedział, że rynek Kazachstanu może się wydawać na pierwszy rzut oka egzotyczny, ale trzeba sobie uświadomić, że to kraj z 27 milionami mieszkańców o zbliżonym do polskiego PKB per capita.

Krystowski poinformował, że w ostatnich dniach parlament Kazachstanu przyjął rozwiązanie, wspierające duże inwestycje zagraniczne na terenie tego kraju. "Mówi się w nim o tym, że inwestycja, której wartość będzie przekraczała 20 mln euro, będzie kwalifikowana jako inwestycja duża i uzyska bezpośrednie wsparcie finansowe ze strony rządu Kazachstanu w wysokości 30 proc. wartości inwestycji" - powiedział Krystowski.

Jego zdaniem to dużo, choć nie jest to aż tak szczodre rozwiązanie, jak w przypadku wsparcia inwestycji w Polsce z funduszy unijnych, gdzie refundacja może sięgnąć nawet 50 proc. wartości inwestycji. "Przed naszą akcesją do UE wsparcie inwestycyjne rzadko przekraczało 10 proc. wartości inwestycji. Z tego punktu widzenia (...) to jest to oferta hojna i interesująca" - dodał.

Szef ZKP zwrócił uwagę na rolę, którą polskie firmy logistyczne mogą odegrać w obrocie towarowym między UE a Kazachstanem. "Jesteśmy na granicy dwóch systemów przewozu kolejowego i mamy miejsca w Polsce, gdzie jest przejście z wąskiego toru na szeroki tor" - zaznaczył.

Prezes ZKP wskazał też, że wejście towarów na rynek unii euroazjatyckiej jest obwarowane dość wysokimi cłami. Natomiast cła te stają się zdecydowanie niższe w przypadku komponentów, które potem są wykorzystywane do produkcji czy montażu na terenie wspólnoty. "Wejście do Kazachstanu automatycznie jest wejściem (...) na duży rynek trzech krajów i wtedy już przepływy towarów wewnątrz tego rynku są cła pozbawione" - podkreślił. Według niego może to być istotnym atutem zwłaszcza dziś, kiedy nasz relacje z Rosją nie są takie dobre jak np. jeszcze rok temu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kazachstan kusi inwestorów z Polski zachętami finansowymi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!