KE: największe trudności w negocjacjach umowy CETA dotyczyły rolnictwa

KE: największe trudności w negocjacjach umowy CETA dotyczyły rolnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największe trudności podczas negocjacji umowy CETA, liberalizującej handel między UE a Kanadą, dotyczyły spraw rolnictwa - powiedział PAP Mauro Petriccione, wiceszef Dyrekcji Generalnej ds. Handlu w Komisji Europejskiej i główny negocjator unijno-kanadyjskiego porozumienia.

Umowa CETA znosi niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe, a także liberalizuje handel usługami między UE a Kanadą.

Według Petriccione trudności podczas negocjacji umowy spiętrzyły się wokół wrażliwych produktów rolnych i obie strony musiały zachować ostrożność - zauważył.

"Głównym problemem dla Kanady był sektor mleczarski i produkty pochodne. Ten sektor w Kanadzie podlega bardzo ścisłej ochronie. Istniał wielki niepokój, ale nam udało nam się uzyskać ograniczoną liberalizację. Dla nas to otwarcie oznacza zwiększenie naszego eksportu produktów nabiałowych o 130 proc. Co więcej, rynek podlegający ochronie jest rynkiem bardzo atrakcyjnym, ponieważ ma bardzo wysokie ceny. Ograniczone ustępstwa wciąż więc chronią stronę kanadyjską, ale i dla nas mają bardzo wysoką wartość ekonomiczną" - wyjaśnił.

Wskazał, że również Unia Europejska zgodziła się na ograniczone ustępstwa na rzecz priorytetowych produktów z Kanady, takich jak mięso wołowe i wieprzowe. "My również bronimy swoich interesów. Kanadyjski eksport wołowiny (...) powinien wynieść 0,5 proc. unijnego spożycia, a w przeszłości byliśmy świadkami, że taka ilość nie miała praktycznie żadnego wpływu na ceny w Europie" - powiedział Petriccione.

Wicedyrektor poinformował, że kontakty handlowe i inwestycyjne między Kanadą a Unią Europejską już dziś są bardzo ożywione. "Jest wiele firm z UE, które eksportują towary do Kanady, Kanadyjczycy zaangażowani są w eksport do Europy. Tak samo w inwestycjach. Ale spodziewamy się wzrostu" - mówił.

Petriccione szacuje, że w Unii Europejskiej około 70 tys. przedsiębiorstw jest zaangażowanych w eksport do Kanady. W Polsce - jak mówił - takich firm jest ponad 2 tysiące.

Podkreślił, że "negocjacje między krajami rozwiniętymi zawsze są bardzo trudne, nawet jeśli nie ma w nich problemów gospodarczych, ponieważ trzeba pogodzić różne tradycje prawne i administracyjne". "Wiele spraw komplikowało się, nawet jeśli nie były ciężkie, gdyż nastręczały trudności w treści umowy międzynarodowej" - tłumaczył.

W ocenie negocjatora z formalnego punktu widzenia Brexit nie będzie miał żadnego wpływu na porozumienie. "Kanada prowadziła negocjacje z Unią Europejską, a ta pozostaje UE, bez względu na skład" - zauważył.

"Jak to będzie wyglądało pod względem gospodarczym, zobaczymy. Czekamy na stanowisko Wielkiej Brytanii" - dodał.

Unia Europejska i Kanada podpisały Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) 30 października ub.r. Umowa znosi niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe, a także liberalizuje handel usługami.

We wtorek komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego poparła zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA. PE ma głosować nad ratyfikacją porozumienia w lutym.

Tymczasowe stosowanie umowy dotyczyć ma tylko relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: największe trudności w negocjacjach umowy CETA dotyczyły rolnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!