XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE nie przyjmie do końca roku wszystkich programów wydawania środków UE

KE nie przyjmie do końca roku wszystkich programów wydawania środków UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu zasygnalizowała w środę w Brukseli, że KE nie zdoła przyjąć do końca roku wszystkich polskich programów operacyjnych, dotyczących wydawania unijnych funduszy w latach 2014-2020.

Na konferencji prasowej po spotkaniu unijnych ministrów rozwoju regionalnego Cretu zapewniała, że "Polska nie jest krajem z największymi problemami", jeśli chodzi o prowadzone z Komisją Europejską negocjacje w sprawie programów operacyjnych na lata 2014-2020.

"Oczywiście prowadzimy dyskusje na temat niektórych programów operacyjnych. Nie jest możliwe zamknięcie wszystkich programów operacyjnych dla Polski (...) w tym roku" - dodała. Według Cretu władze krajowe muszą zdecydować, które programy są najpilniejsze. "Zachęcałabym też polskie władze, by poświęciły więcej uwagi wschodniej Polsce, która jest jednym z najmniej rozwiniętych polskich regionów. Tymczasem najwięcej wniosków o inwestycje dotyczy Warszawy" - powiedziała.

Od lipca Polska negocjuje z KE 6 krajowych i 16 regionalnych programów operacyjnych, które szczegółowo opisują, jak wydawane będzie ponad 80 mld euro przeznaczonych dla naszego kraju z unijnych funduszy strukturalnych. Dotychczas Komisja nie przyjęła żadnego z tych planów. Najbardziej zaawansowane są negocjacje programu "Polska Cyfrowa" i - jak poinformowały PAP służby prasowe unijnej komisarz - możliwe jest jego przyjęcie jeszcze w 2014 r.

W podobnej sytuacji jak Polska jest większość państw UE. Cretu poinformowała we wtorek, że do tej pory KE zaakceptowała 35 z ponad 300 programów operacyjnych przedstawionych przez wszystkie kraje UE. Negocjacje z Komisją w tej sprawie całkowicie zakończyły dopiero trzy kraje: Litwa, Łotwa i Dania, które mają jednak tylko po jednym programie operacyjnym. Komisarz Cretu powiedziała, że do końca roku KE zamierza przyjąć połowę przedłożonych jej programów, czyli ok. 150, pozostałe zaś - dopiero w przyszłym roku.

"Komisja zrobi wszystko, co może, aby przyśpieszyć procedury, nie lekceważąc jednak jakości programów, które stanowią ramy dla inwestycji na następną dekadę. Dlatego musimy zapewnić, że będą to inwestycje, które pomogą pobudzić wzrost gospodarczy, tworzyć miejsca pracy i wdrażać konieczne reformy" - oświadczyła Cretu.

Krajowe programy operacyjne dla Polski to: "Infrastruktura i Środowisko" z budżetem ok. 27,4 mld euro, "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem Inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży), "Polska Cyfrowa" (ok. 2,2 mld euro), Pomoc Techniczna (ok. 700,1 mln euro) i ponadregionalny program dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego "Polska Wschodnia" (2 mld euro). Programami krajowymi zarządzać będzie minister ds. rozwoju regionalnego. Regionalne programy operacyjne przygotowywały samorządy województw.

Ramy dla programów operacyjnych określone są w Umowach Partnerstwa, które KE zawiera z poszczególnymi krajami. Umowę dla Polski podpisano w maju. Przewiduje ona, że wciąż najwięcej pieniędzy trafi na infrastrukturę transportową, przy czym o 80 proc. w porównaniu z latami 2007-2013 wzrosną środki na koleje. Największy wzrost wydatków dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Uzgodniono m.in., że Polska będzie w większym stopniu opierać swój rozwój na innowacjach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE nie przyjmie do końca roku wszystkich programów wydawania środków UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!