XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: niewystarczające postępy Rumunii w realizacji reform

KE: niewystarczające postępy Rumunii w realizacji reform
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rumunia poczyniła "niewystarczające postępy" w realizacji reform, których domagają się finansiści - oświadczyła Komisja Europejska w komunikacie opublikowanym w piątek późno wieczorem w następstwie ewaluacji działań Bukaresztu.

"Ważne kroki zostały poczynione w pewnych dziedzinach i sytuacja gospodarcza jest solidna" - oceniła KE. "Jednak - jak dalej zastrzega - postępy w realizacji uzgodnionych działań, szczególnie w zakresie polityki fiskalnej, nie były wystarczające, aby doprowadzić do porozumienia z władzami Rumunii".

W środę rumuński parlament, wbrew zastrzeżeniom Międzynarodowego Funduszu Walutowego i UE, przyjął nowy kodeks podatkowy (fiskalny), którego kluczowym punktem jest obniżenie VAT z 24 do 19 proc., począwszy od 1 stycznia 2016 roku. Według oficjalnych wyliczeń spowoduje to utratę zysku w przyszłym roku na poziomie 2,6 mld euro (1,5 proc. PKB).

Na dodatek, po zapewnieniach, że deficyt finansów publicznych w nadchodzącym roku zostanie utrzymany na poziomie ok. 1 proc. PKB, rumuński rząd przyznał, że wskaźnik ten wzrośnie do 2,8-2,9 proc. PKB.

MFW i UE ostrzegały już Bukareszt przed groźbą niezrównoważenia budżetu.

- Znalezienie środków, aby wypełnić tę lukę, będzie bardzo istotne, ale także bardzo trudne - oświadczył przedstawiciel MFW w Rumunii Guillermo Tolosa.

Rumunia, jeden z najbiedniejszych członków Unii Europejskiej, wyszła z głębokiej recesji dzięki nagłej pożyczce od międzynarodowych kredytodawców w wysokości 20 mld euro, uzyskanej w 2009 roku.

W 2013 roku Rumunia zawarła z UE i MFW na dwa lata nowe porozumienie, na mocy którego uzyska pożyczkę w wysokości 4 mld euro, zobowiązując się jednocześnie do wdrażania wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli reform, w tym do ograniczenia deficytu budżetowego do wysokości 2,2 proc. PKB. Umowa ta wygasa we wrześniu br.

Rumuński minister finansów Eugen Orlando Teodorovici powiedział po spotkaniu z ekspertami UE, że decyzja w sprawie kontynuacji umowy zostanie podjęta 14 lipca na posiedzeniu rady Ecofin-u (ministrów finansów państw UE).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: niewystarczające postępy Rumunii w realizacji reform

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!