KE: Polska poprawia konkurencyjność swojej gospodarki

KE: Polska poprawia konkurencyjność swojej gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chociaż Polska wciąż znajduje się w grupie krajów doganiających najbardziej zaawansowane gospodarki w UE, to poprawia swoją konkurencyjność - oceniła Komisja Europejska w opublikowanym w środę raporcie nt. konkurencyjności unijnego przemysłu.

"Konkurencyjność polskiej gospodarki poprawia się, choć reformy są wdrażane zbyt wolno w niektórych obszarach. Wzrost gospodarczy jest kontynuowany, do czego w znacznym stopniu przyczynia się eksport. Wartość dodana przemysłu rośnie, a zaawansowana technologicznie produkcja rosła o 14,5 proc. rocznie w latach 2005-2011. Wydajność pracy jest wciąż niska, ale powoli nadrabia" - czytamy.

Najbardziej konkurencyjne gospodarki UE to - według raportu - Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Luxemburg, Holandia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Średni poziom osiągają Cypr, Grecja, Włochy, Malta, Portugalia i Słowenia. Kraje "doganiające", które napotykają wiele wyzwań, ale też osiągają postępy, to poza Polską: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Rumunia i Słowacja.

"Pod względem konkurencyjności polska gospodarka osiąga dobre wyniki, mimo słabości instytucjonalnych" - czytamy. "W perspektywie średnio i długookresowej tempo wzrostu gospodarczego oraz wzrost konkurencyjności będą jednak prawdopodobnie hamowane przez słabości w innowacji, zrównoważonym rozwoju oraz otoczeniu biznesu, chyba że wdrożone zostaną stosowne reformy" - zastrzega KE.

Komisja wytknęła, że przygotowany przez polski rząd Krajowy Plan Rozwoju 2020 zawierający takie reformy jest póki co wdrażany powoli, a nawet z opóźnieniem. Polska została też zganiona za zmniejszanie ambicji w obszarze odnawialnych źródeł energii. Komisja pochwaliła natomiast polski rząd za ustawę o deregulacji usług świadczonych w ramach wolnych zawodów oraz za ustawę dotyczącą procedur rejestrowania działalności gospodarczej przez internet.

"Jeżeli Polska pragnie osiągnąć swoje cele w ramach strategii Europa 2020, musi w większym stopniu przekształcić się w gospodarkę opartą na wiedzy, co będzie wymagało znacznych postępów w obszarach innowacji, zrównoważonego rozwoju oraz otoczenia biznesu" - podsumowano.

Polska znacznie odstaje od średniej unijnej w takich obszarach jak czas wymagany na rozpoczęcie działalności gospodarczej, poziom satysfakcji z jakości infrastruktury kolejowej, drogowej i lotniczej. Negatywnie wyróżniamy się też w kwestii liczby projektów badawczych realizowanych przez firmy. Pozytywnie odznaczamy się natomiast pod względem wydatków na ochronę środowiska, dostępu małych i średnich firm do kredytów, cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw i odsetka absolwentów szkół wyższych na kierunkach ścisłych i technicznych.

Jeśli chodzi o zarzuty wobec administracji publicznej KE wymieniła zbyt dużą biurokrację przy formalnościach podatkowych oraz uzyskiwaniu pozwolenia na budowę. "Kontakty z administracją publiczną są w dalszym ciągu uciążliwe dla przedsiębiorstw, które ponoszą w związku z tym znaczne koszty" - czytamy. Wskazano też, że mimo niskiego opodatkowania przedsiębiorstw, administracja skarbowa jest "niewydajna" i złożona.

Jeśli chodzi o ogólną ocenę wdrażania reform przez Polskę, KE przytoczyła wnioski wcześniejszych analiz, z których wynika, że "od 2005 r. Polska była najbardziej aktywnym pod względem reform państwem należącym do OECD".

Ogólnie, w całej UE poziom udziału przemysłu w unijnym PKB spadł z 15,5 proc. PKB w ubiegłym roku do 15,1 proc. w tym roku. "Daleko nam do osiągnięcia celu 20-proc. w 2020 r., który wyznaczyła KE w ubiegłym roku" - uznał cytowany w informacji prasowej komisarz UE ds. przemysłu Antonio Tajani. Podczas konferencji prasowej dodał, że pod kątem konkurencyjności UE traci względem Stanów Zjednoczonych i Japonii.

We wnioskach dla całej UE Komisja zauważyła, że eksport jest motorem działalności przemysłowej w UE oraz że innowacyjność poprawiła się od 2008 r. Kraje członkowskie poprawiły też otoczenie biznesu i kwalifikacje pracowników. Słabymi punktami są natomiast: poziom inwestycji, wysokie ceny energii i dostęp do finansowania. Niektóre kraje, m.in. Polska, muszą też znieść utrudnienia administracyjne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: Polska poprawia konkurencyjność swojej gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!