XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: poprawka do budżetu, by sfinansować uchodźców

KE: poprawka do budżetu, by sfinansować uchodźców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska przyjęła w czwartek poprawkę do budżetu na 2016 rok zwiększając o 275,5 mln euro fundusze na mechanizm awaryjny, z którego ma być finansowana m.in. pomoc dla obciążonej napływem migrantów Grecji.

Chodzi o zwiększenie puli środków dostępnych w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF) oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISF).

Pierwotnie budżet na wsparcie awaryjne w ramach AMIF i ISF miał wynieść w tym roku 188,9 mln euro. KE zwiększa wydatki na ten cel o dodatkowe 193,5 mln euro (AMIF) i 82 mln euro (ISF). Dzięki temu w tym roku państwa członkowskie będą miały do dyspozycji na sfinansowanie najpilniejszych działań w kontekście kryzysu uchodźczego ponad 464 mln euro.

KE przedstawiła w ubiegłym tygodniu propozycję w sprawie przeznaczenia w ciągu trzech lat dodatkowych 700 mln euro na nadzwyczajną pomoc humanitarną w granicach UE. W środę mechanizm poparły państwa członkowskie.

Przedstawienie propozycji dotyczącej zmian w budżecie jest kolejnym koniecznym krokiem, aby środki mogły zostać uruchomione. UE w ten sposób reaguje na sytuację w Grecji, gdzie po zamknięciu granicy przez Macedonię i inne kraje tzw. szlaku bałkańskiego utknęło kilkadziesiąt tysięcy osób.

KE obawia się, że w Grecji może dojść do katastrofy humanitarnej. Wsparcie ma być udzielane we współpracy z władzami w Atenach oraz organizacjami humanitarnymi, które działają na miejscu.

Nowe fundusze będą mogły być wykorzystywane na terenie UE w różnych kryzysowych sytuacjach, wymagających szybkiego udzielenia pomocy humanitarnej, a nie tylko związanych z napływem uchodźców. Do tej pory UE nie miała możliwości takich działań.

Grecja jest głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów, którzy przedostają się z Turcji z zamiarem udania się do bogatych krajów UE szlakiem bałkańskim. Pod koniec lutego Macedonia praktycznie zamknęła granicę z Grecją. Wraz z innymi państwami na tym szlaku - Austrią, Słowenią, Chorwacją i Serbią - rząd w Skopje uzgodnił, że przepuszczanych będzie tylko 580 osób dziennie. Od środy Słowenia nie wpuszcza migrantów, co w praktyce oznacza całkowite zamknięcie szlaku bałkańskiego.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji od początku 2016 roku do Grecji drogą morską przybyło już ponad 130 tys. migrantów i uchodźców. W ubiegłym roku do Grecji dotarło ponad 850 tys. osób starających się o azyl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: poprawka do budżetu, by sfinansować uchodźców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!