KE powinna przyjąć RPO dla Mazowsza - w pierwszej połowie lutego

KE powinna przyjąć RPO dla Mazowsza - w pierwszej połowie lutego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE powinna przyjąć Regionalny Program Operacyjny dla Mazowsza na lata 2014-2020 w pierwszej połowie lutego - powiedział dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski. Ok. 2 mld euro ma trafić m.in. na infrastrukturę czy innowacje.

Frankowski powiedział PAP, że samorząd woj. mazowieckiego formalnie zakończył negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020. Przypomniał, że Mazowsze jest w grupie dziewięciu województw, których programy nie zostały jeszcze zaakceptowane.

"Jesteśmy zadowoleni, że udało się nam zakończyć negocjacje z Komisją Europejską. Najwięcej wątpliwości budziły kwestie dotyczące finansowania infrastruktury drogowej i kolejowej z pieniędzy unijnych. Chcieliśmy, aby więcej funduszy przeznaczono na inwestycje drogowe. Ostatecznie ustaliliśmy, że 367 mln euro trafi na przedsięwzięcia infrastrukturalne, z czego 63 proc. na projekty drogowe, a 37 proc. - na kolejowe. W stosunku do tego, co proponowaliśmy pierwotnie Komisji, środki na infrastrukturę zmniejszyły się o 60 mln euro" - podkreślił.

Frankowski poinformował, że samorządowi udało się wprowadzić korzystne rozwiązania dla klastrów. "Chodzi o możliwość finansowania ich z funduszy unijnych nie tylko na poziomie krajowym, ale także regionalnym" - zaznaczył.

Jak mówił, na Mazowszu jest prowadzonych ponad 40 przedsięwzięć dotyczących klastrów. "W starej perspektywie unijnej tylko część powstałych klastrów była dofinansowana z pieniędzy unijnych" - wyjaśnił.

Dyrektor spodziewa się, że na wiosnę 2015 r. możliwe będą pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie UE z RPO.

Na lata 2014-2020 Mazowsze otrzyma ponad 2 mld euro z RPO oraz ok. 1,7 mld euro - z programów krajowych, w tym m.in. "Inteligentny Rozwój", "Infrastruktura i Środowisko", "Polska Cyfrowa" oraz "Wiedza, Edukacja, Rozwój".

Z kwoty ponad 2 mld euro ok. 20 proc. pieniędzy ma być przeznaczonych na infrastrukturę, 60 proc. - na badania, rozwój, innowacyjność, przedsiębiorczość, efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Część środków ma też trafić na walkę z ubóstwem, wsparcie szkół zawodowych czy dostosowanie kwalifikacji młodych do rynku pracy.

Obok RPO ważnym dokumentem dla Mazowsza jest podpisany pod koniec listopada ub.r. Kontrakt Terytorialny, który przewiduje m.in. budowę 11 stacji metra, obwodnicy śródmiejskiej, nowych odcinków sieci tramwajowych. Projekty zawarte w dokumencie szacuje się na ponad 49 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE powinna przyjąć RPO dla Mazowsza - w pierwszej połowie lutego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!