XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE przyjęła plan wzrostu dla Grecji, unika dat

KE przyjęła w środę plan wzrostu dla Grecji, dzięki któremu grecka gospodarka może - jej zdaniem - szybko odczuć poprawę, jeśli do końca br. rząd m.in. przywróci kontrolę finansów publicznych i dokapitalizuje banki. KE unika określenia, kiedy może wrócić wzrost.

Nie podając jednoznacznie, kiedy możliwe jest przywrócenie wzrostu w Grecji, Komisja Europejska w planie ocenia jedynie, że jeśli grecki rząd podejmie w tym roku wskazane przez nią działania, to "można się spodziewać obiecujących rezultatów do końca 2012 roku".

Wyjście z recesji jeszcze w tym roku zakładał pierwszy program reform dla Grecji, jednak jego niepowodzenie i konieczność uruchomienia kolejnej pomocy zniweczyły ten plan. Ostatnia prognoza centralnego banku Grecji z 19 marca mówi, że PKB tego kraju spadnie w tym roku o 4,5 proc., a w 2013 r. o 0,5 proc. To gorsza prognoza niż przewidywano jeszcze w grudniu ub.r.

Jednak szef KE Jose Barroso pozostaje optymistą. "Proponujemy zestaw priorytetowych działań, od promocji zatrudnienia młodzieży po reformy systemu podatkowego, a także inwestycje w edukację i lepsze prawo. Te działania, jeśli będą właściwie wdrożone, powinny szybko odblokować wzrost, tworzyć miejsca pracy i zmniejszać społeczne koszty kryzysu" - powiedział Barroso w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Szef KE zapewnił jednocześnie o wsparciu UE dla Grecji. "Z determinacją po stronie Grecji oraz przy pełnym wsparciu Unii Europejskiej możemy zmienić Grecję na lepsze. Chciałbym powiedzieć Grekom: razem odniesiemy sukces" - zaznaczył. Podsumował jednocześnie, że całkowita pomoc dla Grecji, wliczając fundusze UE, granty, pożyczki i redukcję zadłużenia, odpowiada 177 proc. greckiego PKB.

W planie Komisja zaleca Grecji m.in. zwiększenie dochodów budżetowych, odblokowanie pożyczek dla realnej gospodarki poprzez dokapitalizowanie banków i wsparcie małych firm w dostępie do kredytów. Ponadto KE uważa, że Grecja musi zmniejszyć biurokrację i zreformować rynek pracy, by przyciągać inwestorów. Ateny mają też poprawić wykorzystanie funduszy UE na wielkie inwestycje infrastrukturalne.

Od ubiegłego roku Grecja jest wspierana w swoich reformach, które są warunkiem pomocy finansowej strefy euro i MFW, przez grupę zadaniową (tzw. task force) pod wodzą KE. Chodzi o takie obszary jak poprawa ściągalności podatków, otoczenie biznesowe, reforma administracji, przygotowywanie budżetu rocznego, reforma służby zdrowia. W grupie jest kilku ekspertów z krajów UE, którzy regularnie jeżdżą do Grecji na misje.

Drugi pakiet pomocy dla Grecji, opiewający na 130 mld euro, ministrowie finansów strefy euro zatwierdzili 21 lutego. Wyciągając lekcje z błędów powstałych przy pierwszym programie, zapowiedzieli zwiększony nadzór ekspertów nad Grecją. Wraz z KE zapowiedzieli "znaczące zwiększenie" grupy zadaniowej oraz "stałą obecność w terenie", by zagwarantować pełne wdrażanie reform i koordynować wsparcie techniczne. Reformy są przewidziane na trzy lata.

Pierwszy program pomocy dla Grecji nie spełnił wyznaczonych celów. Jak przyznali eksperci KE, nie udało się osiągnąć zakładanych przychodów z prywatyzacji (zebrano 1,6 mld euro zamiast 5 mld euro) ani wystarczająco poprawić ściągalności podatków; za słaby był też postęp w reformach strukturalnych.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE przyjęła plan wzrostu dla Grecji, unika dat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!