XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: umowę UE-Ukraina można wdrażać elastycznie, by uspokoić Rosję

KE: umowę UE-Ukraina można wdrażać elastycznie, by uspokoić Rosję
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowa stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą przewiduje możliwości elastycznego jej wdrażania, co może pozwolić na uspokojenie obaw Rosji - poinformował w piątek rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu Wojciech Talko.

"Komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht wiele razy wskazywał, że tekst umowy UE-Ukraina przewiduje sporą elastyczność, która pozwala na przykład na opóźnienie wdrożenia niektórych zapisów dotyczących ceł czy norm fitosanitarnych" - powiedział Talko. KE wyklucza wprowadzenie pod wpływem Rosji zmian do samego tekstu umowy.

W Brukseli trwają w piątek trójstronne rozmowy z Rosją na temat konsekwencji wdrażania podpisanej w czerwcu umowy między Unią a Ukrainą. Rosja twierdzi, że umowa zagraża jej interesom gospodarczym i grozi wprowadzeniem działań, chroniących jej rynek. Zbliżenie Ukrainy z UE było powodem wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie, wywołanego przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Jak powiedział Talko, celem piątkowych rozmów jest przeanalizowanie, co można zrobić, by rozwiać wątpliwości Rosji. Według niego wszystkie strony rozmów przedstawiły propozycje rozwiązań.

Podczas poprzedniej rundy rozmów w lipcu uzgodniono, że Rosja sporządzi listę swoich zastrzeżeń do umowy. Według nieoficjalnych informacji rosyjska lista, przekazana na początku września, zawiera ponad dwa tysiące uwag, dotyczących przede wszystkim znoszenia przez Ukrainę ceł na towary z UE.

Unijne źródła sugerują, że kompromis mógłby przewidywać np. opóźnienie otwarcia ukraińskiego rynku na eksport z UE, co byłoby korzystne dla rosyjskich producentów eksportujących na Ukrainę. Z kolei unijny rynek zostałby otwarty dla towarów ukraińskich. Umowa i jej aneksy przewidują możliwości zastosowania takich okresów przejściowych.

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał w piątek, że UE i Ukraina mogą pójść na istotne ustępstwo wobec prezydenta Władimira Putina, zawieszając wprowadzenie wielu elementów swego porozumienia o wolnym handlu. Takie rozwiązanie popierać ma niemiecka kanclerz Angela Merkel. Gazeta komentuje, że wskutek wprowadzenia takich wyjątków z podpisanej 27 czerwca umowy stowarzyszeniowej "niewiele zostanie".

16 września umowa UE-Ukraina ma zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski oraz ukraińską Rade Najwyższą. To otworzy drogę do tymczasowego wdrażania części postanowień handlowych już od 1 listopada.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: umowę UE-Ukraina można wdrażać elastycznie, by uspokoić Rosję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!