KE: umowy handlowe mogą zwiększyć unijne PKB o 2 proc.

KE: umowy handlowe mogą zwiększyć unijne PKB o 2 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska wyliczyła, że umowy handlowe, które UE negocjuje obecnie z krajami trzecimi, mogą zwiększyć unijne PKB o 2 proc., czyli o 250 mld euro - poinformowała w czwartek komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Z przedstawionego przez Malmstroem raportu na temat korzyści z porozumień handlowych wynika, że około 31 mln miejsc pracy w Unii Europejskiej, czyli 14 procent, zależy od eksportu do krajów trzecich. Wzrost wartości eksportu o miliard euro przyczynia się do stworzenia około 14 tys. nowych miejsc pracy. Są to zazwyczaj stanowiska, na których wymaga się kwalifikacji oraz lepiej opłacane. Miliony miejsc pracy związane z handlem zagranicznym przypadają na sektory sprzedaży detalicznej i hurtowej, logistykę, transport, obsługę portową.

Korzyści z handlu międzynarodowego czerpią nie tylko wielkie koncerny - wskazała Malmstroem. "Ponad 600 tysięcy małych firm w UE eksportuje towary i usługi do reszty świata. Na te firmy przypada blisko jedna trzecia całego eksportu. Zatrudniają one sześć milionów ludzi" - powiedziała komisarz.

Dodała, że dzięki większej wymianie handlowej niektóre kraje dotknięte kryzysem szybciej z niego wychodzą. Przykładem jest Portugalia, gdzie udział eksportu w produkcie krajowym brutto wzrósł z 27 proc. w 2009 roku do 40 proc. w ubiegłym roku.

Malmstroem przedstawiła też raport na temat wdrażania zawartej w 2011 roku umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Koreą Płd. "Ta umowa to najbardziej uderzający przykład korzyści, płynących z polityki handlowej" - powiedziała komisarz. Dodała, że było to porozumienie najbardziej ambitne z zawartych dotychczas oraz pierwsze podpisane z krajem azjatyckim. Przewiduje ono eliminację 99 proc. ceł w ciągu pięciu lat.

Z raportu wynika, że UE, która wcześniej miała deficyt w handlu z Korea Południową, obecnie odnotowuje nadwyżkę w wysokości 3,6 mld euro. Unijny eksport do tego kraju wzrósł o 35 proc. w ciągu minionych trzech lat. Firmy europejskie zaoszczędziły 1,6 mld euro na cłach, które musiałyby opłacać, gdyby porozumienia nie było. W sektorach, w których handel został całkowicie zliberalizowany, jak przemysł maszynowy, odzieżowy czy chemiczny eksport wzrósł o ok. 46 proc.

"Największe wrażenie robią dane o eksporcie samochodów. Wiele krajów UE obawiało się, że umowa handlowa z Koreą Południową zaszkodzi naszemu sektorowi motoryzacyjnemu, tymczasem eksport samochodów z UE do tego kraju prawie się podwoił" - powiedziała Malmstroem. Z danych wynika, że wartość eksportu samochodów z UE do Korei Płd. wzrosła z 2 mld euro w roku poprzedzającym zawarcie umowy do 3,8 mld w 2014 roku. Tymczasem wartość importu samochodów z Korei Płd. wzrosła o 53 proc. - z 2,6 mld do 4 mld euro.

Według komisarz unijny import z Korei Południowej utrzymywał się na stałym poziomie - prawdopodobnie wskutek kryzysu gospodarczego.

UE ma podpisane umowy handlowe z blisko 50 partnerami i negocjuje kolejne, w tym porozumienie o transatlantyckim partnerstwie handlowym i inwestycyjnym z USA. Zarówno Unia Europejska jak i Stany Zjednoczone chcą zakończyć rozmowy jeszcze w 2015 roku. Planowana umowa budzi jednak spore kontrowersje po obu stronach Atlantyku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: umowy handlowe mogą zwiększyć unijne PKB o 2 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!